Suriyelilere yardımlar sürüyor

Suriyelilere yardımlar sürüyor
Suriyelilere yardımlar sürüyor
- Kahramanmaraş'ta yürütülen "Ensar-Muhacir Projesi" kapsamında sağlık taramasından geçirilen Suriyeli ailelere ilaç, gıda ve nakdi yardım yapılıyor

KAHRAMANMARAŞ (AA) - Türkoğlu ilçesinde hayata geçirilen "Ensar-Muhacir Projesi" kapsamında kiraladıkları evlerde yaşayan Suriyeli ailelere ramazan dolayısıyla yardım paketi dağıtıldı.

İlçede sayıları 2 bine ulaşan ve zor şartlar altında yaşam mücadelesi veren Suriyeliler, yardımlarla hayata tutunmaya çalışıyor. Kaymakamlık ve Avasım Derneği işbirliğinde hayata geçirilen proje kapsamında gönüllülerden oluşan "sağlık timi", Suriyeli ailelere sahip çıkmaya devam ediyor. 

Avasım Derneği Başkanı Fatih Bozdoğan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yaklaşık bir yıl önce hayata geçirilen proje kapsamında ilçeye sığınan Suriyeli ailelerin ihtiyaçlarını karşılamaya çalıştıklarını söyledi.

Bu çerçevede kaymakamlık tarafından ramazan dolayısıyla hazırlanan yardım paketlerinin sığınmacılara ulaştırıldığını belirten Bozdoğan, ayrıca ailelere çeşitli yardımlar yapıldığını ifade etti.

Dernek görevlilerince önceden saha çalışması yapıldığını aktaran Bozdoğan, bazı ailelere nakit, bazılarına gıda, bazılarına ise hem nakit hem gıda hem de ilaç yardımı yaptıklarını vurguladı.

Nakdi yardımların bölgede faaliyet gösteren iş adamları aracılığıyla temin edildiğini dile getiren Bozdoğan, "Böylesi mübarek günde derneğimizde görevli doktor ve hemşire arkadaşlarımızla faydalı bir işi yapmaktan mutluluk duyuyoruz. Aynı zamanda sağlık çalışanı olduğumuz için girdiğimiz bütün evlerde mutlaka sağlık taraması da yapıyoruz" dedi.

Suriyeli Fatma Kahya, Halep'ten yaklaşık 5 ay önce geldiklerini belirterek, Türkiye 'de her türlü ihtiyaçlarının karşılandığını söyledi. 

Hiçbir şeyin vatanları gibi olmadığını dile getiren Kahya, "Ne kadar yardım yapılırsa yapılsın insanın vatanı gibisi yoktur. Vatanımızda aç kalmaya razıyım ama savaş olduğu için dönemiyoruz. İnşallah bir gün savaş biter ve ülkemize döneriz" diye konuştu.

Mustafa Neccar ise kendilerine sahip çıkanlara teşekkür etti.