Tarım arazilerinin zarar görmesi

Tarım arazilerinin zarar görmesi
Tarım arazilerinin zarar görmesi
KAHRAMANMARAŞ (AA) - Andırın ilçesinde etkili olan sağanak ve dolu yağışının, ekili tarım arazilerinde hasar meydana getirdiği bildirildi.Andırın...

KAHRAMANMARAŞ (AA) - Andırın ilçesinde etkili olan sağanak ve dolu yağışının, ekili tarım arazilerinde hasar meydana getirdiği bildirildi.

Andırın Kaymakamı Mustafa Maslak, İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Ercan Ala ile birlikte afet bölgesine giderek incelemelerde bulundu.

Beşbucak Mahallesi'nde çiftçilerle bir araya gelen Maslak, yaptığı açıklamada, ilgili kurumların gerekli çalışmaları başlattığını, hasar tespitini yapıp gerekli değerlendirmeleri yapacaklarını kaydetti.

Hiç kimseyi mağdur etmeme amacında olduğunu dile getiren Maslak, şunları kaydetti:

"Hep beraber gerekli çalışmaları yaparak, mağduriyetleri önleyeceğimize inanıyoruz. Onun için gerekli bir analiz ve iyi bir inceleme yapmamız lazım. Mevzuat ne diyor, hangi tür desteklemeler var, borç ertelemesi veya farklı desteklemeler olabilir, bunun çalışmasını hep beraber teknik olarak yapacağız. Bunun için de gerekli çalışmalar başlatılmış durumda."

Mısır ve zeytin bahçelerinde incelemelerde bulunan Maslak, yağışlar nedeniyle Boğazaören, Anacık, Sumaklı ve civar mahallelerde sel sularının getirdiği toprak ve taşların yollardan temizlenmesi için Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi Fen İşleri yetkililerinin çalışmalarını sürdürdüğünü söyledi.

Zeytin üreticisi Halil Eskici ise zeytin ve mısır bahçelerinin zarar gördüğünü belirtti.

Kızık Mahalle Muhtarı Hamdi Arslantaş da doluyla birlikte yağan yağmurun, mısırlarda zarar meydana getirdiğini ifade etti.