Tekerlekli sandalyede geldiği hastaneden yürüyerek çıktı

Tekerlekli sandalyede geldiği hastaneden yürüyerek çıktı
Tekerlekli sandalyede geldiği hastaneden yürüyerek çıktı
- Kahramanmaraş'ta geçirdiği ameliyatın ardından felç kalan genç kız, tekerlekli sandalyede geldiği hastaneden yürüyerek ayrıldı

KAHRAMANMARAŞ (AA) - Kahramanmaraş'ta bir yıl önce geçirdiği ameliyatın ardından yürüme yeteneğini kaybeden Ayfer Saygaz, tekerlekli sandalyeyle geldiği hastaneden yürüyerek taburcu oldu.

Merkez Dulkadiroğlu ilçesi Düzbağ Mahallesi'nde ailesiyle yaşayan 30 yaşındakı Saygaz, geçen yıl kusma şikayetiyle başvurduğu hastanede yapılan ameliyatın ardından bir daha ayağa kalkamadı.

Annesinin yardımıyla sürekli kucakta ya da sandalyede taşınan Saygaz, Necip Fazıl Şehir Hastanesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezinde gördüğü bir yıllık tedavinin ardından el ve ayak fonksiyonlarını yeniden kazandı.

Saygaz'ın doktoru Ejder Berk, AA muhabirine yaptığı açıklamada, hastanın yaklaşık 4 ay önce annesinin kucağında ağrılı ve hareket kısıtlamaları ileri derecede olan bir pozisyonda kendilerine geldiğini anımsattı.

Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi (KSÜ) Tıp Fakültesi Hastanesi Nöroloji Bölümünde duyu ve motor sinir hücrelerini tutan beyin hastalığı teşhisiyle merkeze geldiğini anlatan Berk, hastalığın sinsi ve ilerleyici bir özelliği olduğuna işaret etti.

Saygaz'ı yatağa bağlayan durumun geçirdiği ameliyat ile bir ilgisi olmadığını aktaran Berk,  Ayfer'in geçirdiği ağır travmalar, ameliyat ve hastanede kaldığı süreçte hastalığının ilerlerdiği yönünde ciddi bir algıya sahip olduğunu belirtti. 

Rahatsızlığın kas erimesi, güçsüzlük ve sinir hücrelerinin tutumuyla seyrettiğine işaret eden Berk, "Eğer günlük bakım ve aktivitelerine özen gösterilirse hem hastalığın ilerlemesi önlenebilir hem de günlük bakım ve ihtiyaçlarda ailenin yükü hafifletilebilir" dedi.

Saygaz'ı uygulanan toplam 30 seanslık programın ardından hastanın tedaviye olumlu cevap vererek kendine geldiğini ifade ederek, tedavinin ardından taburcu ettikleri hastanın yakınlarının eğitimli ve bilinçli olmasının önemine değindi.

Fizyoterapist Ali Tümkaya da kendilerine tekerlekli sandalyede iki büklüm halde gelen Ayfer'in medikal tedavi ve rehabilitasyon uygulamaları neticesinde el ve ayak fonksiyonlarını yeniden kazanmasını sağladıklarını söyledi.

Anne Ümmü Saygaz, Fizyoterapist Ali Tümkaya'nın uyguladığı tedaviyle kızının bir yıl aradan sonra ilk defa kendi başına ayağa kalkıp yürümeye başladığını söyledi.

 

 

 


    ETİKETLER:

    İmam

    ,

    beyin