Terör saldırılarına tepkiler

Terör saldırılarına tepkiler
Terör saldırılarına tepkiler
- Kahramanmaraş Baro Başkanı Bağcı: - "Hiçbir şey Türkiye Cumhuriyeti'ni yıkmaya, Türk milletinin birliğini bozmaya yetmeyecektir" - Gaziantep Eczacılar Odası Başkanı Değirmenci: - "Yaşananlara tepki göstermek, ülkenin bütünlüğünü savunmak en doğal demokratik haktır ve yurttaşlık görevidir"

GAZİANTEP/KAHRAMANMARAŞ (AA) - Kahramanmaraş Barosu üyeleri ve Gaziantep'teki bazı sivil toplum kuruluşu temsilcileri, terör örgütü PKK 'nın saldırılarına tepki gösterdi. 

Baro Başkanı Vahit Bağcı, baro önünde yaptığı açıklamada, son günlerde tırmanışa geçen ve güvenlik güçlerinden masum vatandaşlara kadar uzanan terör saldırılarına, Dağlıca ve Iğdır'da yeni bir halkanın eklenmesinden derin üzüntü duyduklarını söyledi.

Mehmetçik ve polislerin hain saldırı karşısında kahramanca vatan savunması yaptığını vurgulayan Bağcı, şehit haberlerinin ise milletin yüreğine kor düşürdüğünü belirtti. 

Türk milletinin, tarihin her döneminde kanlı saldırılara maruz kaldığını anlatan Bağcı, "Milletimiz her defasında bu badireleri atlatmayı başarmıştır. Kimsenin şüphesi olmasın ki milletimiz bu eli kanlı terör belasının da üstesinden gelecektir. Hiçbir şey Türkiye Cumhuriyeti'ni yıkmaya, Türk milletinin birliğini bozmaya yetmeyecektir" şeklinde konuştu. 

- "Tuzağa  düşmeyelim"

Gaziantep'teki 18 sivil toplum kuruluşu temsilcisi de sağduyu çağrısı yaptı.

Gaziantep Eczacılar Odası Başkanı İrfan Değirmenci, Gaziantep Mimarlar Odasında düzenlenen basın toplantısında, birlik ve beraberliğin önemine değindi.

Türkiye'de 2 günde 32 asker ve polisin şehit edildiğini vurgulayan Değirmenci, teröre karşı verilen tepkinin haklı olduğunu ancak Kürt kökenli vatandaşların baskıyla karşı karşıya kalmalarının kabul edilemeyeceğini kaydetti.

Yüreklerdeki acı ve anaların gözyaşlarının her geçen gün arttığını ifade eden Değirmenci, şöyle konuştu:

"Yaşananlara tepki göstermek, ülkenin bütünlüğünü savunmak en doğal demokratik haktır ve yurttaşlık görevidir. Acılarımızı haykırmak, yürüyüşler yapmak ve teröre tepki göstermek bir görevdir. Bu demokratik tepkiler gösterilirken çok dikkatli olunmalıdır. Şiddet ve nefret içermemelidir. Çünkü terörün de Türkiye'yi bölmek ve parçalamak isteyenlerin de istediği tam olarak budur. Bu nedenle barışa, kardeşliğe inancımızı yitirmeyelim. Kahpe teröristle, Kürt yurttaşlarımızı bir görmeyelim. Bu çirkin tuzağa düşmeyelim, kamplaşmaya ve ayrışmaya izin vermeyip, terörü lanetleyelim. Bizi kutuplaştırmak, ayrıştırmak ve Irak, Suriye benzeri bir ülke yapmak isteyenlere inat barışın kardeşliğin yanında yer alalım."

Basın toplantısına kentteki 18 sivil toplum kuruluşunun temsilcisi ve üyeleri katıldı. 

Gaziantep Ticaret Odası (GTO) öncülüğünde oluşturulan Bölgesel Kalkınmada Güçbirliği Platformu da birlik ve beraberlik çağrısı yaptı.

GTO'dan yapılan yazılı açıklamaya göre, platform üyesi Adıyaman, Antakya, Kahramanmaraş, Kilis, Osmaniye, Gaziantep, Şanlıurfa ticaret ve sanayi odalarınca, terörün her türlüsünün şiddetle kınandığı belirtildi. 

En büyük tehdit olan terörle hep birlikte mücadele edilmesi gerektiği bildirilen açıklamada, sivil toplum kuruluşlarına düşen en büyük görev ve sorumluluğun ise vatanı bölmek isteyenlere karşı güçlü bir şekilde birlik ve beraberliği göstermek olacağı kaydedildi. 

Farklılıkların ayrıştırıcı değil birleştirici unsurlar olarak kabul edilmesi gerektiği aktarılan şu ifadelere yer verildi:

"Vatanın birlik ve bütünlüğüne kastetmiş bu hainlere karşı milletçe bir olarak, birlik olarak, tek yürek, tek vücut halinde hareket etmeliyiz. Bizler bu toprakları, kahramanca mücadele veren atalarımızdan emanet aldık ve bugünlere getirdik. Bedel ödeyerek sahip olduğumuz güzel yurdumuzda fitneye, tahrikçilere, provokatörlere geçit vermemeliyiz. Bize şehitlerimizin ve gazilerimizin emaneti olan cennet vatanımızı, torunlarımıza, şanlı bayrağı göklerde dalgalanmaya devam eder şekilde emanet edeceğimizden hiç kimsenin şüphesi olmasın. Bu kutsal emanete sonsuza kadar sahip çıkarak, Türkiye'yi daha güçlü konuma ve daha aydınlık yarınlara birlikte taşıyacağımızı unutmamalıyız."