Tüketicilere ramazanda harcama önerisi

Tüketicilere ramazanda harcama önerisi
Tüketicilere ramazanda harcama önerisi
- Tüketiciler Birliği Genel Başkan Yardımcısı Tanrıverdi: - "Açlığın verdiği istekle ihtiyaçtan çok daha fazla alışveriş yapılabiliyor. Sonra eve gelip iftar yapıldığında bunun çok az bir kısmı tüketiliyor, gerisi israf olacak çöpe gidiyor"

KAHRAMANMARAŞ (AA) - Tüketiciler Birliği Genel Başkan Yardımcısı Nesih Tanrıverdi, ramazanın harcama ve israf ayı olmadığını belirterek, tüketicilerin alışverişlerini iftara yakın saatte yapmaması gerektiğini söyledi.

Tanrıverdi, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ramazan  ayında tüketici harcamalarında artış meydana geldiğini belirtti.  Ramazanın harcama ve israf ayı olmadığını vurgulayan Tanrıverdi, şunları kaydetti:

"Ramazanda mümkün olduğunca yeteri kadar harcama yapılmalıdır. Genelde tüketicilerimiz iftar saatine yakın zamanlarda açlığın en çok hissedildiği saatlerde alışverişe çıkıyorlar. Bu saatlerde insanların sabrı azalıyor. Açlığın verdiği istekle ihtiyaçtan çok daha fazla alışveriş yapılabiliyor. Sonra eve gelip iftar yapıldığında bunun çok az bir kısmı tüketiliyor, gerisi israf olacak çöpe gidiyorSonra eve gelip iftar yapıldığında bunun çok az bir kısmı tüketiliyor, gerisi israf olacak çöpe gidiyor."

Tanrıverdi, Müslümanların inancı gereği en çok dikkat etmesi gereken konunun israf olduğuna işaret etti.

Tüketicilere alışverişi mümkünse iftar saatinden sonra bu olamayacaksa  sabah saatlerini önerdiklerini vurgulayan Tanrıverdi, "Aç karnına insanların tahammül sınırı en alt düzeye iniyor. Birkaç ürün bakıp aralarında en iyisini seçmek yerine tüketici ilk gördüğü malı satın alma eğilimine giriyor. Biz tüketiciye yaşamın her zamanında açken alışverişe çıkmamasını öneriyoruz" diye konuştu.