Türki Cumhuriyetlerin katılımıyla nevruz kutlaması

Türki Cumhuriyetlerin katılımıyla nevruz kutlaması
Türki Cumhuriyetlerin katılımıyla nevruz kutlaması
- Kahramanmaraş'ta, 15 ülkeden 100 sanatçının katılımı ile Nevruz Bayramı kutlandı

KAHRAMANMARAŞ (AA) - Afşin Belediyesi ile Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatı (TÜRKSOY) işbirliğinde, 15 ülkeden 100 sanatçının katılımı ile Nevruz Bayramı kutlandı.

Afşin Belediye Başkanı Mehmet Fatih Güven, belediye önünde düzenlenen kutlamalarda, ilçede Nevruz Bayramının farklı bir atmosferde kutlandığını söyledi.

Nevruz'u sevgi ve kardeşliğin bayramı olarak nitelendiren Güven, geçmişten gelen bu ortak kültür değerlerini yeni nesillere aktarmanın heyecanını yaşadıklarını belirtti.

Maddi ve manevi temizliğin gerçekleştirildiği, yeni yılın başı olarak kabul edilen nevruzun, geçen onca asra rağmen koparılamayan kadim bir bayram olduğunu dile getiren Güven, şunları kaydetti: 

"Bu müstesna gün, tabiatı uyandırdığı gibi, kardeşlik duygularımızı da uyandırmalıdır. Bizi birbirimize düşürmek isteyen şer odaklarına inen bir tokat hükmünde olmalıdır. İhtilafa değil, ittifaka zemin hazırlamalıdır. Gönüllere kardeşlik tohumu ekmelidir.  Atalarımız nasıl demir dağları eritip yüce milletimizi yeniden var etmişse, bizlerde bıkmadan usanmadan çalışacağız. Afşinimizi yeniden inşa edip çocuklarımıza daha yaşanır bir şehir bırakacağız."

Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan, Özbekistan, Türkmenistan, Rusya Federasyonu, Tataristan, Başkürdistan, Baha-Yakut, Tiva, Altay ve Hakas'tan gelen halk oyunları ekipleri kendi yörelerine ait oyunları sergiledi. 

Program, Türk dünyası ezgileri, aşık atışmaları, unutulmaya yüz tutmuş çocuk oyunları, mehteran gösterisi, Özbek pilavı ve yayık ayranı ikramı, sinsin ateşi çevresinde halay gösterileri, yerel halk oyunları ekibi gösterileri, yerel sanatçıların konseriyle son buldu.

Kutlamaya, Afşin Kaymakamı Faik Aksoy, İlçe Jandarma Komutanı Yüzbaşı Mehmet Demir, Türksoy Başkanı Sancar Mülazımoğlu, Afşin İlçe Emniyet Müdürü Recep Emol, İlçe Milli  Eğitim  Müdürü Mustafa Mahir Turan, İlçe Müftüsü Yakup Yıldırım, siyasi parti temsilcileri,  kurum amirleri ile vatandaşlar katıldı.