"Türkiye Sağlıklı Beslenme ve Hareketli Hayat Programı"

"Türkiye Sağlıklı Beslenme ve Hareketli Hayat Programı"
"Türkiye Sağlıklı Beslenme ve Hareketli Hayat Programı"
- Sağlık Bakanlığınca yürütülen program kapsamında, Kahramanmaraş, Gaziantep, Kilis ve Adıyaman'da okullara bisiklet dağıtıldı, Şanlıurfa'da bisiklet dağıtımı için protokol imzalandı

KAHRAMANMARAŞ (AA) - Sağlık Bakanlığınca yürütülen " Türkiye Sağlıklı Beslenme ve Hareketli Hayat Programı" kapsamında Kahramanmaraş, Gaziantep, Kilis ve Adıyaman'da okullara bisiklet dağıtıldı. Şanlıurfa'da bisiklet dağıtımı için protokol imzalandı.

Kahramanmaraş Halk Sağlığı Müdürlüğünce Türkoğlu ilçesindeki Yatılı Bölge Ortaokulunda (YİBO) bisiklet dağıtımı dolayısıyla tören düzenlendi. Türkoğlu Kaymakamı Serdar Kartal, törende yaptığı konuşmada, Sağlık Bakanlığının yürüttüğü projenin, obeziteyle mücadele anlamında önemli bir çalışma olduğunu belirtti.

Çocukları hareketli bir yaşama alıştırmak ve onlara sporu sevdirmek adına "Türkiye Sağlıklı Beslenme ve Hareketli Hayat Programı"nın önemine dikkati çeken Kartal, "Devletimiz imkanlarını seferber edip çocuklarımıza bisiklet verip onları hareketli bir yaşama kavuştururlar. Obeziteyi önlemenin yolu bilinçli bir toplum olmaktan geçer. Sağlıklı yaşamak için sporu hayatımızın bir parçası haline getirmeliyiz" diye konuştu.

İl Milli Eğitim Müdürü Mehmet Emin Akkurt da yeni eğitim öğretim yılının açılmasıyla kurumlarla yaptıkları ortak projelerin hayata geçirildiğini söyledi.

Projede emeği geçenlere teşekkür eden Akkurt, seçmeli derslerle çocukları hareketli yaşama hazırladıklarını belirterek, Sağlık Bakanlığının İl Halk Sağlı Müdürlüğü ile bu hareketliliğin daha yukarılara çıkması için çocuklara bisiklet hediye ettiğini aktardı.

Halk Sağlığı İl Müdürü Ahmet Yener, çocuklara sağlıklı yaşamı teşvik etmek amacıyla bisiklet dağıttıklarını söyledi.

Amaçlarının çocukların hareketli bir yaşam sürmesi olduğunu vurgulayan Yener, "Sağlık Bakanlığının başlattığı proje kapsamında siz çocuklarımızın sağlıklı yetişmesi, sağlıklı geleceğiniz ve sağlıklı nesiller için böyle bir proje hazırlandı. Geçen yıl bu bisikletleri dağıtmaya başladık. Şimdi burada devam ediyoruz" dedi.

Konuşmaların ardından çocuklara bisikletleri dağıtıldı.

- Gaziantep

Gaziantep Fadıloğlu İmam Hatip Ortaokulunda düzenlenen bisiklet dağıtım töreninde de 8 okula 775 bisiklet dağıtımı için Halk Sağlığı Müdürlüğü ile Milli Eğitim Müdürlüğü arasında protokol imzalandı.

Etkinlikte konuşan Vali Yardımcısı Uğur Aladağ, Sağlık Bakanlığı tarafından başlatılan proje kapsamında bisiklet modülü olan okullara bisiklet dağıtıldığını belirtti.

Gelecek nesillerin daha güçlü ve daha sağlıklı olabilmesi için düzenli fiziksel aktivite alışkanlığı edinmesinin büyük önem taşıdığını ifade eden Aladağ, bu kapsamda daha önce 200 bisiklet dağıtımının yapıldığını, bir hafta içinde de 8 okulda 775 bisiklet dağıtılacağını kaydetti.

İl Halk Sağlık Müdürü Mustafa Tanrıverdi de fiziksel aktivite eksikliğinin ve obezite eğiliminin sadece yetişkinlerde değil, çocuklarda ve gençlerde de olduğunu belirterek, düzenli fiziksel aktivitenin sağlıklı bireyler için çok önemini vurguladı.

İl Milli Eğitim Müdürü Mustafa Yanmaz,  sosyal ve ekonomik açıdan istenen uygarlığa ulaşabilmenin, bedensel ve zihinsel açıdan güçlü, sağlıklı ve yetenekli bireylerin varlığına bağlı olduğunu dile getirerek, amaçlarının sağlıklı bedenler ve zihinler yetiştirmek olduğunu ifade etti.

Protokol imzalanmasının ardından okullara bisikletleri verildi.

- Şanlıurfa

Şanlıurfa Valiliğinde 580 bisikletin dağıtımı için Halk Sağlığı Müdürlüğü, Harran Üniversitesi (HRÜ) ve Milli Eğitim Müdürlüğü arasında protokol imzalandı.

Vali İzzettin Küçük ile HRÜ Rektörü Prof. Dr. Ramazan Taşaltın'ın imzaladığı protokole göre, İl Milli Eğitim Müdürlüğüne 470 , Harran Üniversitesine 110 olmak üzere 580 bisiklet temin edildi.

Bisikletlerin önümüzdeki günlerde dağıtılacağı belirtildi. 

- Adıyaman 

Sağlık Bakanlığının yürüttüğü projesi kapsamında Adıyaman'daki 6 okula törenle 65 bisiklet dağıtıldı.

Adıyaman Valiliği önündeki törende konuşan İl Halk Sağlığı Müdürü Mustafa Kutlu, Sağlık Bakanlığının desteği ile dağıtılacak 215 bisikletin 65'ini 6 okula dağıttıklarını, diğerlerinin de önümüzdeki günlerde dağıtılacağını aktardı.

Törende yapılan konuşmaların ardından bisikletini alan çocuklar, kentte bisiklet turu yaptı.

- Kilis 

Sağlık Bakanlığı tarafından Kilis'e gönderilen 60 bisiklet Süleyman Demirel Ortaokulunda yetkililere teslim edildi.

Halk Sağlığı Müdürü Yemliha Aksoy, burada düzenlenen törende, aktif nüfus oranının artırılması amacıyla yürütülen Fiziksel Aktiviteyi Teşvik Projesi kapsamında hazırlanan programla Kilis'te 660 bisiklet dağıtımının planlandığını belirtti.

Hareketsiz yaşamın modern toplum için en önemli halk sağlığı problemi haline geldiğini ifade eden Aksoy, teknolojik gelişmelerin yaşamı kolaylaştırdığını ancak uzun vadede hareketsiz bireylerin sayısını artırdığını ve sağlığı olumsuz etkilediğini söyledi.

Aksoy, son yıllarda çocukluk çağı obezitesinin arttığına işaret ederek, "Çocukluk çağı obezitesinin önlenmesi, yetişkinlikte erken ölüm, sakatlık riski ve erken yaşta bulaşıcı olmayan kronik hastalıkların önlenmesi anlamına geliyor" dedi.

Projeyle amaçlarının hareketli yaşamı özendirmek, sağlıklı bir hayat ve bisiklet kullanımını teşvik etmek olduğunu anlatan Aksoy, Milli Eğitim Bakanlığının 5. 6 ve 7. sınıflarda seçmeli spor dersini açarak bisiklet modülü dersini seçen okullarda öğrencilere kullandırılmak üzere ilk etapta 60 daha sonra 600 olmak üzere toplamda 660 bisiklet dağıtımı yapılacağını sözlerine ekledi.

Konuşmaların ardından, öğrencilere bisikletlere bindi.