Türkiye'nin üçüncü büyük camisinde "mukabele" geleneği

Türkiye'nin üçüncü büyük camisinde "mukabele" geleneği
Türkiye'nin üçüncü büyük camisinde "mukabele" geleneği
- Kahramanmaraş'taki Abdulhamit Han Camisi'nde öğle namazı ve sahur sonrası okunan Kur'an için çok sayıda vatandaş bir araya geliyor

KAHRAMANMARAŞ (AA) - Türkiye 'nin en büyük üçüncü camisi Abdulhamit Han'da asırlardır sürdürülen mukabele geleneği ramazan boyunca devam ediyor.

"Toplu yerlerde yüksek sesle hatim okunurken bilenlerin gözleriyle Kur'an'ı takip etmesi, bilmeyenlerin dinlemesi" anlamına gelen ve bin 400 yıldır sürdürülen mukabele geleneği, ramazanda kentteki bin 150 camide yaşatılıyor. 

Türkiye'nin üçüncü büyük camisi Abdulhamit Han'da da öğle namazı ve sahur sonrası Kur'an-ı Kerim okunuyor. Burada Kur'an'ı takip etmek isteyen vatandaşların ilgisiyle, gelenek sürdürülüyor.

Abdulhamit Han Camisi ve Külliyesi imam hatibi Ömer Faruk Şirikçi, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ramazan ayının bütün güzelliklerini teneffüs etmeye çalıştıklarını söyledi.

Bin 400 yıllık geleneği sürdürmenin heyecanını yaşadıklarını belirten Şirikçi, "Onbir ayın sultanı ramazan nedeniyle camimizde öğle namazı ve sahur sonrası mukabelemiz oluyor. Hafızlarımız tarafından okunan Kur'an, vatandaşlarımız tarafından takip ediliyor. Katılımdan da çok memnunuz" dedi. 

Şirikçi, camide yaz kursu kapsamında 500 erkek ve kız çocuğuna Kur'an eğitimi verildiğini sözlerine ekledi.