"Yerli Robinson" adasına yeniden kavuştu

"Yerli Robinson" adasına yeniden kavuştu
"Yerli Robinson" adasına yeniden kavuştu
- Kahramanmaraş'ta geçen yıl kuraklık nedeniyle uzun yıllar yaşadığı Gavur Gölü'ndeki barakasını terk etmek zorunda kalan "Yerli Robinson" lakaplı Bayram Oğul, yağışların ardından oluşan adasına döndü - Yerli Robinson Oğul: "Geçen sene suyumuz çok azdı, buralarda traktörler çalışıyor, çiftçiler tarlalarını işliyordu. Şimdi çok şükür denizi andırıyor"

KAHRAMANMARAŞ (AA) - İZZET MAZI - Kahramanmaraş'ın Türkoğlu ilçesinde geçen yıl etkili olan kuraklık nedeniyle yarım asra yakındır yaşadığı Gavur Gölü'ndeki barakayı terk eden 68 yaşındaki Bayram Oğul, yağışların ardından oluşan adasına yeniden döndü.

Gavur Gölü'nün su tahliyesinin yapıldığı iki kanalın ortasında oluşan adadaki sazlıktan yaptığı barakada, roman kahramanı Robinson Crusoe'nin hayatına benzer yaşam sürdüğü için bölge halkının "Yerli Robinson" ismini verdiği Oğul, zamanının büyük bir bölümünü balık tutarak geçirdiği gölün geçen yıl kuruması üzerine ailesinin yanına yerleşti.

Bu yılki yağışların ardından Gavur Gölü'nün tekrar eski haline gelmesiyle sazlıktan barakasına dönen Oğul, en yakın dostları olarak nitelediği lüks lambası, av tüfeği ve radyosuna da kavuştu.

Gavur Gölü'nün simgesi haline gelen Oğul, AA muhabirine yaptığı açıklamada, eşi ve çocuklarının ilçeye bağlı Beyoğlu beldesinde yaşadığını söyledi.

Yıllar önce uzman çavuş olan oğlu, gelini ve torununu trafik kazasında kaybettiğini belirten Oğul, bunun üzerine şehre pek gitmemeye başladığını anlattı.

Haftanın bir kaç gününü ailesinin yanında, kalan günlerini de barakasında geçirdiğini ifade eden Oğul, "Bana 'artık gitme, gel yanımızda kal' diyorlar ama hayatımdan memnunum. Artık onlar da yaşadığım bu duruma alıştı. Burada mutlu olduğumu görüyorlar" dedi.

Oğul, Türkiye genelinde geçen yıl yaşanan kuraklık nedeniyle gölün kuruması sonucu barakasını terk etmek zorunda kaldığını ifade etti.

Gölün 52 yıldır ilk defa tamamen kuruduğunu ifade eden Oğul, şöyle konuştu:

"Sular çekilince burası da hem canlılığını hem de cazibesini yitirdi. Bunun üzerine mecburen ailemin yanına gittim. Bölge tekrar suya kavuşunca da geldim. Geçen sene suyumuz çok azdı, buralarda traktörler çalışıyor, çiftçiler tarlalarını işliyordu. Şimdi çok şükür denizi andırıyor. Bu yıl da belki sular çekilir ama uzun zaman kalacak ve tarlalar ekilemeyecek gibi görünüyor."

Ziyaretine gelenleri sal ile barakasının bulunduğu alana geçirerek ağırlayan Oğul, arkadaşlarıyla dertleşmek ve sohbet etmenin kendisine çok iyi geldiğini kaydetti.

Zamanın büyük bir bölümünü barakasında geçirdiğini anlatan Oğul, "Buraya geliyor, eş dostla oturuyor, sohbet ediyorum. Tuttuğum balıkların bir kısmını kendim tüketiyor bir kısmını da satıyorum. Cuma günleri eve gidip birkaç gün ailemle zaman geçiriyor sonra dönüyorum. Etrafın manzarasında teselli buluyorum. Burası olmazsa ben yaşayamam" diye konuştu.


  ETİKETLER:

  Türkiye

  ,

  Beyoğlu

  ,

  Sohbet

  ,

  Yaşam

  ,

  Lüks

  ,

  zaman