Yüreyemeyen hastalara "robotlu" tedavi

Yüreyemeyen hastalara "robotlu" tedavi
Yüreyemeyen hastalara "robotlu" tedavi
- Kahramanmaraş'ta yürüme kabiliyetini kaybetmiş hastalar, TÜBİTAK tarafından geliştirilen "robotik yürüme cihazı" ile tedavi ediliyor - Kahramanmaraş Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Yancar: - "Kafa travması, inme ve omurilik zedelenmesine bağlı yürüme kabiliyetini kaybeden hastaları il dışına sevk ediyorduk, artık bu engellenmiş oldu"

KAHRAMANMARAŞ (AA) - TÜBİTAK  tarafından geliştirilen "robotik yürüme cihazı", Kahramanmaraş Necip Fazıl Şehir Hastanesi'nde hizmet vermeye başladı.

Kahramanmaraş Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Semih Yancar, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bölgenin en önemli ihtiyaçlarından birisi olan cihazın, Necip Fazıl Şehir Hastanesi bünyesinde hizmete girdiğini söyledi.

Robotik cihazın;  kafa travması, inme ve omurilik zedelenmesi gibi sorunlardan dolayı yürüme kabiliyetini kaybeden hastaların tedavisinde kullanıldığını vurgulayan Yancar, şöyle konuştu:

"Cihaz alt yapı donanımı belirli bir seviyeye getirdik. Türkiye 'de özel hastaneler ağırlı olmak kaydıyla çok nadir hastanelerde bulunan robotik yürüme cihazımız eksikti. Bu nedenle kafa travması, inme ve omurilik zedelenmesine bağlı yürüme kabiliyetini kaybeden hastaları il dışına sevk ediyorduk, artık bu engellenmiş oldu. Bakanlığımız tarafından yapılan planlamayla cihaz ilimize de kuruldu. Cihazın kurulumuyla birlikte artık herhangi bir hastanın Kahramanmaraş dışına sevkini engellemiş olacak."

Fizyoterapist Güngör Güngör de cihazın, hastalara öz güven verdiğini, bu durumun ise iyileşme sürecine hızlandırdığını söyledi.

Tedavisi devam eden Mustafa Bingöl ise geçirdiği bir rahatsızlık sonucu felç kaldığını belirterek, kaybettiği yürüme kabiliyetine cihaz sayesinde yeniden kavuştuğunu anlattı.


  ETİKETLER:

  TÜBİTAK

  ,

  Türkiye

  ,

  Bingöl

  ,

  Kamu

  ,

  hizmet