16. Uluslararası Altın Safran Belgesel Film Festivali

16. Uluslararası Altın Safran Belgesel Film Festivali
16. Uluslararası Altın Safran Belgesel Film Festivali
- Karabük'ün Safranbolu ilçesinde gerçekleştirilen "16. Uluslararası Altın Safran Belgesel Film Festivali'' kapsamındaki yarışmada dereceye girenlere ödülleri verildi

KARABÜK (AA) - Karabük'ün Safranbolu ilçesinde gerçekleştirilen "16. Uluslararası Altın Safran Belgesel Film Festivali'' kapsamındaki yarışmada dereceye girenler ödüllerini aldı.

Kristal Teras'ta düzenlenen toplantıda konuşan Safranbolu Belediye Başkanı Necdet Aksoy, Ankara 'da yaşanan terör saldırısında hayatını kaybedenlere Allah'tan rahmet, yaralı vatandaşlara acil şifalar diledi.

Ülke olarak zor günlerden geçildiğini, Ankara'nın ortasına düşen ateşin kendilerinin de yüreğine düştüğünü ifade eden Aksoy, şöyle devam etti:

"Hayat bir şekilde devam ediyor. Bir gün önce hiç vazgeçemeyeceğinizi düşündüğünüz sevdiklerinizi toprağın altına koyuyorsunuz ertesin gün yine karnınız acıkıyor, yani hayat akıyor. Bunun için biz de hayatın akışını yaşamak durumundayız. Hep beraber şurada oturup akşama kadar beklesek zaman geçer ama başka bir şey değişmez. Biz de Safranbolu'da hayatın akışını devam ettiğini kabul ederek, bu gerçekten hareketle düzenlemiş olduğumuz festivalin ödüllerini de takdim etmek üzere huzurlarınızdayız." 

Belgesel Film Yarışması'nda, Kırgız yönetmen Tynai İbragimov'un "Thirteenth-Onüçüncü" isimli çalışması birinci olurken, Mehmet Ali Poyraz'ın "Ateşten Eller" belgeseli ikinci, Musa Ak ve Hasan Basri Özdemir'in "Turab" adlı eseri üçüncü seçildi.

Amatör film kategorisinde de Çağrı İşbilir "Han" ile birinciliğe, Gökhan Öcal " İstanbul 'un Sesi" ile ikinciliğe, Canan Cibo da "Çityan" isimli çalışmasıyla üçüncülüğe layık görüldü.

Festivalde, Azeri yönetmen Adil Azay "Halvatte Kalmış Bilge (Mürid)" belgeseliyle Türk Dünyası Belediyeler Birliği Özel Ödülü'nü, Mehmet Akif Erbaş ise "Kırgızın Yok Edilen Hafızası Atabey Katliamı" çalışmasıyla TÜRKSOY Özel Ödülü'nü kazandı.

Süha Arın Özel Ödülü'nün sahibi de "Stepin Efendileri" belgeseliyle Gülnar Kara oldu.

Fotoğraf Yarışması'nda Mustafa Zengin'in "Taş Köprü" çalışması birinci seçildi, Erol Evgin ikinci ve Filiz Yıldız Celep üçüncü oldu. Jüri Özel Ödülü'ne ise Fatih Balkan layık görüldü.

Ödüller, Safranbolu Belediye Başkanı Necdet Aksoy, Uluslararası Kültürü Teşkilatı (TÜRKSOY) Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Temsilcisi Güler Fedai, Fotoğraf Yarışması Jüri Başkanı Ozan Sağdıç, Amatör Belgesel Yarışması Jüri Başkanı Hale Sekmen, Profesyonel Belgesel Jüri Başkanı Tevfik Şenol ve Süha Arın'ın kardeşi Reha Arın tarafından verildi.