16. Uluslararası Altın Safran Belgesel Film Festivali'ne doğru

16. Uluslararası Altın Safran Belgesel Film Festivali'ne doğru
16. Uluslararası Altın Safran Belgesel Film Festivali'ne doğru
- Safranbolu ilçesinde yapılacak festivalin programı belli oldu

KARABÜK (AA) - Safranbolu ilçesinde "kültürel miras ve korumacılık" temasıyla 9-11 Ekim'de düzenlenecek "16. Uluslararası Altın Safran Belgesel Film Festivali"nin programı belli oldu.

Festival Komitesi ve Safranbolu Belediye Başkanı Necdet Aksoy, gazetecilere yaptığı açıklamada, bu yıl  "Mimaride Işık" alt temasının işleneceği festivalin hazırlıklarının tamamlandığını ve programının belirlendiğini söyledi.

Konser ve eğlencelerin iptal edildiğini hatırlatan Aksoy, "Evlerimiz, camilerimiz, hamamlarımız ve diğer değerlerimiz. Bunların ortaya çıkmasında belirli unsurlar ön planda. Taş, ahşap, dokuya uygun kiremit gibi malzemeler söz konusu. Tabi burada elle tutamadığımız başka unsurlar da söz konusu. Bunlardan birisi de ışık. Işığa vurgu yapıp, Safranbolu mimarisindeki ışık kullanımını otaya koymak istiyoruz" diye konuştu. 

Aksoy, festivalin kortej yürüyüşün de iptal edildiğini belirterek, belgesel film ve fotoğraf yarışması ödül törenleri, sergiler, paneller, en iyi korunan konağın belirlenmesi gibi etkinlikler olacağını kaydetti.