23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı
23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı
KARABÜK (AA) - Karabük Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Refik Polat, Karabük Belediye Başkanı Rafet Vergili ve Karabük Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim...

KARABÜK (AA) - Karabük Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Refik Polat, Karabük Belediye Başkanı Rafet Vergili ve Karabük Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Özcan, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolayısıyla mesaj yayımladı. 

Polat, mesajında,  Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin (TBMM) açılışının 95. yılını kutlamanın gururu ve mutluluğunu yaşadığını belirterek, " 23 Nisan 1920, Türk milletinin iradesini temsil eden meclisin açıldığı ve ulusal egemenliğin kayıtsız şartsız milletin olduğunun tüm dünyaya duyurulduğu tarihtir. Dünyan çocuklarına da armağan edilen tek bayramdır.  23 Nisan'ın Ulu Önder Atatürk tarafından çocuklarımıza bayram olarak armağan edilmesi, onun çocuklara duyduğu sevgi ve güvenin göstergesidir" değerlendirmesinde bulundu. 

Vergili ise 23 Nisan 1920'nin Türkiye Cumhuriyeti'nin temellerinin atıldığı, egemenliğin ilan edildiği anlamlı gün olduğunu kaydetti.

Aynı zamanda geleceğin garantisi olan çocuklara armağan edilen bir bayramı kutladıklarını hatırlatan Vergili, "23 Nisan 1920 ulusal egemenliğimizin ilan edildiği ve egemenliğin kayıtsız şartsız milletin olduğu bir başlangıcı ifade eden gündür. Gazi Mustafa Kemal Atatürk 'ün liderliğinde yakılan hürriyet meşalesi ile bağımsızlığın kayıtsız şartsız Türk milletinde olduğu tüm dünyaya duyurulmuştur" ifadesini kullandı. 

Özcan da mesajında, Mustafa Kemal Atatürk'ün Samsun'a çıkarak, kurtuluş meşalesini ateşlediğini anımsattı.

23 Nisan 1920 tarihinde TBMM'nin toplanması ve Türk milletinin tüm bireylerinin kenetlenmesi ile devam eden egemenlik mücadelesinin, seçkin ve anlamlı bir yeri bulunduğunu aktaran Özcan, tüm çocukların 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nı kutladı.