24 Kasım Öğretmenler Günü

24 Kasım Öğretmenler Günü
24 Kasım Öğretmenler Günü
KARABÜK (AA) - AK Parti Karabük Milletvekili Burhanettin Uysal, Karabük Üniversite Rektörü Prof. Dr. Refik Polat, Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim...

KARABÜK (AA) - AK Parti Karabük Milletvekili Burhanettin Uysal, Karabük Üniversite Rektörü Prof. Dr. Refik Polat, Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Özcan ve Eskipazar Belediye Başkanı Dursun Baş, 24 Kasım Öğretmenler Günü dolayısıyla mesaj yayımladı. 

Uysal, mesajında, öğretmenliğin bedeli hiçbir maddi karşılıkla kıyaslanmayacak kadar saygın, sınırları, okul ve sınıf duvarları ile tarif edilemeyecek kadar ağır sorumluluk isteyen kutsal bir meslek olduğunu vurguladı. 

Türkiye'nin kendini yenileyen genç nesilleri yetiştiren öğretmenler sayesinde yükseleceğini belirten Uysal, "Öğretmenler, dün ve bugün olduğu gibi, yarın da geleceğin mimarı olmaya devam edeceklerdir. Yarınlarımızı emanet edeceğimiz geleceğimizin teminatı çocuklarımızı ve gençlerimizi nitelikli insanlar olarak yetiştirmek görevini büyük fedakarlıklarla yerine getiren tüm öğretmenlerimizin gününü kutlarım" ifadesini kullandı. 

Polat da mesajında, bir toplumun ürettiği bilgi ve kültür birikiminin yeni nesillere aktarılması da eğitimin önemine değinerek, şunları kaydetti:

"Eğitimdir ki bir milleti ya hür, bağımsız, şanlı, yüksek bir topluluk halinde yaşatır, ya da milleti esaret ve sefalete terk eder. Tarih boyunca büyük başarılara imza atan medeniyetlerin başarılarının temelinde eğitim yer almaktadır. Cumhuriyet ile birlikte çağdaş ve milli eğitim sisteminin de temelleri atılmıştır. Tüm öğretmenlerimizin gününü kutlarım."

Özcan ise dünyanın en kutsal ve en eski mesleklerinden olan öğretmenlik olduğunu aktararak, "Gelecek nesillerin yetişmesinde, olgunlaşmasında, fikir ve kanaat sahibi olmalarında hayati bir değerdir.  Sahip oldukları ilmi ve irfanı,  cömertçe ve içtenlikle öğrencilerine aktarmaları, yarınların tablosuna şekil ve renk vermeleri Türk milletinin devamlılığında tayin edici etkileri olduğunu açıkça ortaya koymaktadır" ifadelerini kullandı. 

Baş da ortaya koydukları emekle kutsal bir görev ifa eden öğretmenlerin, ülkeye ve halka karşı olan sorumluluklarının da bilinciyle hareket ederek, sağlıklı düşünebilen, vatan sevgisi dolu bireylerin yetişmesi için çaba ortaya koymakta ve onları geleceğe hazırlamakta olduklarını kaydetti.