24 Temmuz Basın Bayramı

24 Temmuz Basın Bayramı
24 Temmuz Basın Bayramı
KARABÜK (AA) - Karabük Valisi Orhan Alimoğlu, Karabük Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Refik Polat, Karabük Belediye Başkanı Rafet Vergili, Safranbolu...

KARABÜK (AA) - Karabük Valisi Orhan Alimoğlu, Karabük Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Refik Polat, Karabük Belediye Başkanı Rafet Vergili, Safranbolu Belediye Başkanı Necdet Aksoy ve İl Özel İdare Genel Sekreteri Mehmet Uzun, 24 Temmuz Basın Bayramı dolayısıyla mesaj yayımladı. 

Alimoğlu, mesajında, Türk basınının tarihin her döneminde halkın gözü ve kulağı olduğunu belirtti. 

Basının kamuoyunun bilgilenme hakkına riayet eden, halkın ve devletin çıkarlarını savunduğunu bildiren Alimoğlu, "Türk basını ilkeli tavır sergilemeye azami gayret göstermiştir. İçinde bulunduğu şartlar ne olursa olsun, temel basın ahlak düşüncelerinden taviz vermeden tarafsız ve sorumlu yayıncılık anlayışı içerisinde görevini sürdürmeye çalıştı. Bağımsız ve güçlü basınımız aynı zamanda demokrasi için de vazgeçilmez bir öneme sahiptir. Tüm basın mensuplarının bayramını kutlarım" ifadesini kullandı.

Polat ise bayramlarının 107. yıl dönümünü kutlayan basın mensuplarının, demokratik hayatın vazgeçilmez unsurlarından olan,  haber alma ve yayma özgürlüğünü sağlayan bir görevi üstlendiğini belirterek, özgür basının demokrasilerin en büyük güvencesi olduğunu kaydetti. 

Vergili de basın mensuplarının bayramını kutlayarak, "Basın, tüm yönleriyle dünya ve Türkiye 'de yaşananlar hakkında kamuoyunu bilgilendirmektedir. Vatandaş ile devlet arasındaki iletişimin sağlanması ve kamuoyu oluşturması gibi birçok önemli görev ve sorumlulukları üstlenen basına, toplumun aydınlatılması konusunda önemli görev düşmektedir" değerlendirmesinde bulundu. 

Aksoy, mesajında, basın kuruluşları ve çalışanlarının, halkın haber alma ve bilgi edinme ihtiyacını karşılayan demokrasinin vazgeçilmez unsurları olduğuna dikkat çekti. 

Uzun ise basının üzerinden sansürün kaldırılmasından sonra görevini tarafsız olarak yürütmeye çalıştıklarını belirterek, basın mensuplarının bayramı kutladı.