3 Aralık Dünya Engelliler Günü

3 Aralık Dünya Engelliler Günü
3 Aralık Dünya Engelliler Günü
KARABÜK (AA) - Karabük Belediye Başkanı Rafet Vergili, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü dolayısıyla mesaj yayımladı.Vergili, mesajında, engellilerin de...

KARABÜK (AA) - Karabük Belediye Başkanı Rafet Vergili, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü dolayısıyla mesaj yayımladı.

Vergili, mesajında, engellilerin de herkes gibi sağlık, çalışma ve eğitim gibi temel hak ve özgürlüklerden yararlanma, normal bir hayat sürme hakkına sahip olduğunu belirtti.

Ülke nüfusunun önemli bir bölümünü oluşturan engelli vatandaşların yaşam kalitesini yükseltmenin, toplum olarak herkesin sorumluluğu olduğunu ifade eden Vergili, mesajında, şunları kaydetti:

"Yaklaşık on kişiden birinin engelli olduğu ülkemizde engelli insanlarımıza karşı toplumsal duyarlılığı en yüksek noktalara yükselmek ve onları yaşama tutunmalarını sağlamak en önemli görevimiz olmalıdır. Engelli vatandaşlara acıma duyguları ile yaklaşmak yerine, kurumsal hizmetlerin geliştirilmesi esas alınmalıdır. Bu konuda devlete, yerel yönetimlere, kamu ve özel tüm kurumlara büyük görevler düşmektedir. Dünya Engelliler Günü vesilesiyle engelli vatandaşlarımıza karşı duyarlılığın artmasını temenni ediyor, tüm engelli vatandaşlarımızı ve ailelerini, sevgi ve kardeşlik duygularıyla kucaklıyorum."

-"Engelleri aşmalarında en yakın destekçileri olmalıyız"-

Karabük Özel İdaresi Genel Sekreteri Mehmet Uzun, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü dolayısıyla mesaj yayımladı.

Uzun, mesajında, engelliliğin, sadece engellilerin ve engelli ailelerinin içinde bulunduğu bir sağlık sorunu olmadığını vurguladı.

Engelliliğin, sosyal ve vicdani boyutlarıyla herkesi yakından ilgilendiren ve tüm bireylerin ortak çabasını gerektiren önemli bir konu olduğunu aktaran Uzun, mesajında, şu ifadelere yer verdi:

"Huzurlu ve güvenli bir toplum oluşturmanın yolu, engelli vatandaşlarımızın da toplumun ayrılmaz birer parçası haline getirilmesiyle mümkündür. Bunu sağlamak herkesin görev ve sorumluluğudur. Devlet ve millet olarak her zaman onların yanında olmalı, engelleri aşmalarında en yakın destekçileri olmalıyız. Bugün ülkemiz genelinde engelli vatandaşlarımıza sağlık, eğitim, istihdam ve evde bakım gibi temel hizmetlerin sunumunda önemli aşamalar kaydedilmiş olup, ilimiz de de engelli vatandaşlarımıza hizmet sunulmak üzere önemli yatırım ve çalışmalar gerçekleştirilmiştir. Dünya Engelliler Günü vesilesiyle engelli vatandaşlarımıza karşı duyarlılığın artmasını temenni ediyor, tüm engelli vatandaşlarımızı ve ailelerini, en kalbi duygularımla kucaklıyorum."