AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Şahin:

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Şahin:
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Şahin:
- "(Dört eski bakanla ilgili Yüce Divan oylaması) Milletvekili arkadaşlarımız kendi vicdanlarıyla kapalı mekanda oylarını kullandı. Yüce parlamento tarafından Yüce Divana sevkine gerek görülmedi. AK Parti olarak bizim için bu süreç tamamlanmıştır"

KARABÜK (AA) - AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin, dört eski bakanla ilgili Yüce Divan oylamasına ilişkin, "Milletvekili arkadaşlarımız kendi vicdanlarıyla kapalı mekanda oylarını kullandı. Yüce parlamento tarafından Yüce Divana sevkine gerek görülmedi. AK Parti olarak bizim için bu süreç tamamlanmıştır" dedi.

Partisinin il başkanlığı istişare toplantısına katılmak için kente gelen Şahin, gazetecilerin sorularını yanıtladı. 

Dört eski bakan hakkındaki Yüce Divan oylamasına ilişkin AK Parti'den "fire verildiği" yönündeki değerlendirmelerin sorulması üzerine Şahin, bunun fire olarak değerlendirilmesinin yanlış olduğunu söyledi.

Bir siyasi partinin birlikte hareket etme kararına rağmen bazı üyelerin farklı tutum sergilemesine "fire" denilebileceğini belirten Şahin, "Soruşturma raporunun değerlendirildiği, görüşüldüğü bir toplantıydı. Muhalefet partilerinin vermiş olduğu önergenin oylamasıydı. Dolasıyla hiçbir siyasi parti bu konuda grup kararı alamaz, bağlayıcı karar uygulayamaz. Biz böyle karar almadık ancak muhalefet partileri bağlayıcı karar aldı ama biz Anayasa İç Tüzüğü'nü bağlayıcı şekilde, milletvekili arkadaşlarımızın özgür iradeleriyle hareket etmeleri konusunda demokratik irade ortaya koyduk. Bunu fire olarak değerlendirmek mümkün değildir" şeklinde konuştu. 

Şahin, soruşturma önergesini veren, soruşturma komisyonunu kuran parti olduklarına dikkati çekerek, partilerine mensup 4 eski bakan arkadaşlarıyla ilgili komisyonu "gerçekler ortaya çıksın" düşüncesiyle kurdurduklarını ifade etti.

- "AK Parti olarak bizim için bu süreç tamamlanmıştır"

Komisyonda bulunan herkesin hukukçu olduğunu, birçoğunun yargıda önemli görevler ifa ettiğini anlatan Şahin, şu görüşleri dile getirdi:

"Bunlar tamamen hukuka göre hareket edip rapor hazırladı. 4 eski bakan arkadaşın sevkine yetecek nitelikte delil elde edilememiş olması sebebiyle 'Yüce Divana sevkine mahal yoktur' şeklinde karar verildi. Bu rapor parlamentoda görüşüldü. Tabii ki oylama gizli yapılıyor. Milletvekili arkadaşlarımız kendi vicdanlarıyla kapalı mekanda oylarını kullandı. Yüce parlamento tarafından Yüce Divana sevkine gerek görülmedi. AK Parti olarak bizim için bu süreç tamamlanmıştır."

Parti olarak konuya hukuki yaklaştıklarını ama maalesef muhalefet partilerinin konuyu siyasi sorun gördüğünü aktaran Şahin, "Siyasi anlayışla yaklaştılar. Hala da bu anlayışlarını devam ettiriyorlar. Süreç bizim için, parlamento için bitmiştir. Şimdi önümüze bakıyoruz" değerlendirmesinde bulundu.

- İç Güvenlik Paketi

Önlerinde İç Güvenlik Paketi olduğunu, bunu görüşeceklerini anlatan Şahin,  Türkiye 'nin belirli bölgelerinde zaman zaman yasa tanımayan hatta insan öldürmeyi ve huzursuzluk çıkartmayı adeta alışkanlık haline getiren birtakım örgütler ve mensuplarının bulunduğunu söyledi.

Şahin, şöyle konuştu:

"Vatandaşlarımızın can ve mal güvenliğini korumak için gerekirse yeni birtakım tedbirler almalıydık. Bunun için hazırlanan ve adına 'güvenlik paketi' dediğimiz yasal düzenleme komisyondan dün akşam geçti. İnşallah önümüzdeki hafta bu güvenlik paketini görüşeceğiz ve tabii bunu yaparken Türkiye'nin yıllardır başını ağrıtan terör sorununu da tamamen ortadan kaldırmayı ve 'çözüm süreci' dediğimiz milli birlik ve kardeşlik projesini de Türkiye'de hayata geçirmeyi planlıyoruz."

- "Her zaman avuçlarını yaladılar"

Şahin, 4 eski bakanla ilgili söylediklerinin muhalefet tarafından farklı değerlendirildiği ve partisinde bölünmeler olduğu şeklindeki soruya şöyle yanıt verdi:

"Muhalefet, AK Parti kurulduğu andan itibaren 'birbirine düşsünler, kendi aralarında çekişme olsun, hizipler çıksın, dolayısıyla bu parti birliğini ve beraberliğini kaybetsin' temennisi içinde. Her zaman avuçlarını yaladılar, yine de yalamaya devam edecekler. AK Parti, kurulduğu andan itibaren birliğini, beraberliğini, bütünlüğünü devam ettiriyor. Bundan sonra da devam ettirecek çünkü biz bu millete hizmet için yola çıktık. Yolumuza kenetlenmiş devam edeceğiz."

Şahin, 2003'teki görüşmelerde bazı arkadaşlarının aleyhte oy kullandığını, Irak tezkeresinin geçmediğini, o zaman da partinin dağılacağını söyleyenler olduğunu anımsatarak, AK Parti'nin parçalanmadığını, aksine daha çok kenetlenerek yoluna devam ettiğini kaydetti.

"Kurşun asker" benzetmesi yapan Şahin, "Kendi milletvekillerinin kurşun asker gibi davranmalarını hep bekledikleri için muhalefet partileri, bizim de arkadaşlarımızın kurşun asker gibi davranmalarını bekliyorlar. O nedenle bu eleştirileri ciddiye almıyoruz" dedi.