AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Şahin:

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Şahin:
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Şahin:
- "(KKTC Cumhurbaşkanı Akıncı'nın sözleri) Acaba Güney Kıbrıs Rum Kesimi'yle gelecekte bir birlikteliği düşünerek mi böyle bir cümleyi kullanmıştır, doğrusu kafamda böyle bir soru belirdi" - "HDP şu anda elimize gelen anketlere göre baraj sınırının altında gözüküyor. Seçim gününe kadar ne olur bilemeyiz"

KARABÜK (AA) - AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin, KKTC Cumhurbaşkanı seçilen Mustafa Akıncı'nın, "Yavru vatan, ana vatan değil, iki kardeş ülkeyiz" yönünde açıklamalarına ilişkin "Acaba Güney Kıbrıs Rum Kesimi'yle gelecekte bir birlikteliği düşünerek mi böyle bir cümleyi kullanmıştır, doğrusu kafamda böyle bir soru belirdi" dedi.

Şahin, Safranbolu ilçesinde bir restoranda düzenlediği basın toplantısında, AK Parti'nin iktidarda olduğu dönemlerde yaptıkları yatırımları ve uyguladıkları projelerden örnekler vererek 7 Haziran seçimlerinin ardından yeniden iktidar olduklarında hedefledikleri Türkiye 'yi anlattı, gazetecilerin de sorularını yanıtladı.

Bir gazetecinin 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün yeni bir siyasi oluşumu gerçekleştireceğinin ve bu oluşumun içerisinde AK Parti'de 3 dönem kuralına takılan yaklaşık 70 kişinin yer alacağının söylentileri olduğunu sorması üzerine Şahin,  "Bu söylediğiniz cümlelerin hiçbiri doğru değil ve maksatlı cümlelerdir. AK Parti'nin kuruluşunda görev üstlenmiş olan sayın Abdullah Gül ve  3 dönem kuralı sebebiyle bu seçimlerde aday olamamış arkadaşlarımızın büyük bir çoğunluğu partinin kuruluşunda yer almışlardır" diye konuştu.

Şahin, AK Parti'nin asli unsuları olduklarını vurgulayarak şöyle devam etti:

 "Abdullah beye bu soruldu ve kendisi kesin bir dille  böyle bir şeyin düşünülemeyeceğini, bu partiyi kuran kişilerin başında yer aldığını söyledi. Dolayısıyla muhaliflerimiz bizim birbirimize düşmemizi, parti içerisinde ikilik çıkmasını hep arzu ederler. Bu onların takdiridir ama AK Parti bundan sonra da birliğini ve beraberliğini aynı anlayışla devam ettirecektir. Abdullah Gül  parti bünyesinde çok önemli sorumlulukları üstlenmiş, ülkede yapılabilecek her türlü görevi başarıyla yerine getirmiştir. Kendisi şu anda aktif siyasetin içerisinde değildir. Ancak arkadaşları ve kardeşleri olarak gördüğü bizlere, başarılı olmamız için dua etmektedir. Bu kendi beyanlarıdır. Dolayısıyla bunu söyledikten sonra bunun altına işte 'parti kuracak, 3 dönemlikler bu parti içerisinde yer alacak' şeklindeki cümleyi ve ifadeyi sağlıklı bir düşüncenin ürünü olarak görmediğimi ifade etmek istiyorum." 

- "Yavru vatan" tartışması

KKTC'nin yeni Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı'nın başlattığı "yavru vatan" tartışmalarına yönelik görüşü sorulan Şahin, Türkiye Cumhuriyeti devleti dışında  KKTC'yi tanıyan başka bir ülke olmadığını dile getirdi.

Şahin, Akıncı'nın sözleriyle "Yavru vatan olmaktan sıkıldık, artık başka ülkelerinin de tanıdığı, kendi ayakları üzerinde duran bir müstakil devlet olacağız, yavru değil büyümüş bir devlet olacağız" niyetini kastediyorsa buna saygı duyacağını kaydederek konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Cumhurbaşkanı'nın bu sözü söylemesinin altında başka nedenlerde mi yatıyor? Acaba Güney Kıbrıs Rum Kesimi'yle gelecekte bir birlikteliği düşünerek mi böyle bir cümleyi kullanmıştır, doğrusu kafamda böyle bir soru belirdi. Çünkü seçim kampanyası boyunca bu anlama gelen bir takım açıklamalarda bulundu. Yani AB üyesi Güney Kıbrıs Rum Cumhuriyeti'nin  içerisinde yer almayı amaçlayan ve böylece orada bizim vatan olarak gördüğümüz toprakları bu birliğin içerisinde eritmeyi hedefleyen  bir düşünce yapısının mı ürünüdür? Önümüzdeki günlerde sayın Akıncı ilk ziyaretini Ankara 'ya gerçekleştirecektir. Benim ve çok sayıda vatandaşımızın hafızasında beliren bu sorulara sağlıklı bir cevap vermesini kendisinden bekliyoruz." 

- "HDP baraj sınırının altında gözüküyor"

Her hafta kamuoyu yoklaması yaptırdıklarını, yine tek başına iktidar olacaklarını anlatan Mehmet Ali Şahin, "AK Parti tek başına nasıl iktidarını kaybeder ve koalisyon ihtimali doğar" diye söylentiler yayıldığını belirtti.

HDP'nin barajı aştığı takdirde 55-56 milletvekili çıkaracağı tahmin edildiğine işaret eden Şahin, şunları söyledi:

"Zaten 40'a yakın milletvekilleri oluyor. Bunun üzerine 15-20 eklenir. Bu 15-20'nin bir bölümü büyük bir ihtimalle CHP 'den gider. Belki bir kısmı da, diyelim ki 10'u bizden gitsin. Böyle bir sonuç AK Parti'yi iktidardan uzaklaştırabilir mi?  'HDP 55 milletvekili çıkarır, bunun hepsi de AK Parti'den gider, AK Parti 276'nın altına düşer' diye söyleniyor. İşte hesap edin. Zaten bunların 40'a yakın milletvekili var. Üstüne çıkarsa çıkarsa 15-20 en kabadayı, eğer barajı aşabilirse. O nedenle bu muhakeme şekli böyle bir sonucu doğurmuyor. HDP şu anda elimize gelen anketlere göre baraj sınırının altında gözüküyor. Seçim gününe kadar ne olur bilemeyiz."

- "Umdukları sonucu alamayacakları kanaatindeyim"

Son zamanlarda Doğu ve Güneydoğu Anadolu'da hala dağlarda faaliyetlerde bulunan örgüt elemanlarının köylere kadar inerek orada yaşayan vatandaşlara baskı yapıp HDP'ye oy vermeleri konusunda telkinde bulunduklarını ifade eden Şahin, "Bunu güvenlik güçlerimiz, istihbarat birimlerimiz çok yakinen takip ediyor. Nitekim Ağrı'da böyle bir teşebbüs oldu ve güvenlik güçlerimiz mani oldu. Dolayısıyla demokrasi, özgürlük nutukları atmak başka, o bölgede insanlar üzerinde silahla baskı kurmak başka, masanın altına silahı koyup demokrasi görünmek başka bir şey" şeklinde konuştu.

Şahin, seçim gününe kadar HDP'nin gerçek yüzünün ve niyetinin daha açık biçimde ortaya çıkacağını, hatta şu anda anketlerde görünen yüzde 10'a yakın oy oranının da düşebileceğini tahmin ettiğini dile getirerek umdukları sonucu alamayacakları kanaatinde olduğunu vurguladı.

- "1915 olaylarına ilişkin Ermeni iddiaları"

1915 olaylarına ilişkin Ermeni iddiaları sorulması üzerine Şahin, sözlerini şöyle tamamladı:

"Tarafsız bir şekilde tarihi kaynaklara inilerek incelenmeli. Bu incelemeyi yapacak olanlar tarihçilerdir. Biz arşivlerimizi açtık. Cumhurbaşkanımız 'askeri arşivlerimizi de açmaya hazırız' dedi. Erivan'da arşivleri varsa açsın, başka ülkelerde bu olaylarla ilgili kaynaklar varsa onlarda ortaya koysun ve tarihçiler bunları incelesin. Bunlar yapılmadan Türkiye'ye yönelik düşmanca bir takım tavırlar karşısında eğilecek bükülecek değiliz.  Biz ecdadımızla da geçmişimizle de gurur duyuyoruz."