AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Şahin:

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Şahin:
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Şahin:
- "Silah tamamen işlevsiz hale gelse, inanıyorum ki HDP normal bir seçimde yüzde 7'yi aşamaz" - "Peki dolmuşla mı gitsin Diyanet İşleri Başkanı makamına.? Taksi mi çağrısın, yoksa yürüyerek mi gitsin? Bu beyler ne demek istiyorlar? Sayın Kılıçdaroğlu, Demirtaş açıklama yapsın, neyle gitsin Diyanet İşleri Başkanı makamına? görevine neyle gitsin? - "Sayın Kılıçdaroğlu şunu mu söylemek istiyor? Sevgili Peygamberimizin zamanında seyahatler sadece deveyle yapılırdı. Diyanet İşleri Başkanına çağrıda bulunarak 'bundan sonra seyahatlerini deveyle yap' mı demek istiyorsunuz? Söylemek istediğiniz nedir? Bunu açıklayın"

KARABÜK (AA) - AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin, "Silah tamamen işlevsiz hale gelse, inanıyorum ki HDP normal bir seçimde yüzde 7'yi aşamaz" dedi.

Partisinin Eflani ilçesindeki seçim programına katılarak esnaf ziyaretlerinde bulunan Şahin, kaymakamlığı ziyareti sonunda gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Bir gazetecinin, Güneydoğu ve doğu illerinde gündeme gelen seçim güvenliğini sorması üzerine Şahin, "Öteden beri terör örgütü ve onun siyasi uzantıları bir ikilem yaşıyorlar. Özellikle HDP ve onun genel başkanı, eş başkanları ve milletvekilleri bir ikilem içeresinde. Şöyle bir görüntü var, 'bir elinde oy pusulası, bir elinde silah'. Demokrasiler böyle bir tabloyu kabul etmez. Böyle bir tablo Türk demokrasisine hiç yakışmıyor" diye konuştu.

Doğu'da başka, Batı'da başka demeçler vermenin, zorlamanın, silah tehditlerinin özellikle o yöre halkının da kabul etmediği, benimsemediği davranışlar olduğunu aktaran Şahin, "Ama bazen korku nedeniyle bu şekilde davranan vatandaşlarımızda oluyor. Silah tamamen işlevsiz hale gelse, inanıyorum ki HDP normal bir seçimde yüzde 7'yi aşamaz. Şimdi bu yolla, birde 'barajı aşarsa HDP, bundan en fazla AK Parti zarar görür' düşüncesi ile bazılarının umudu haline gelmiş HDP. Diğer siyasi partilerin ve çevrelerin umudu haline gelmiş. Ama milletimiz kendisine hizmet etmiş, hizmet edecek olanları 'umut' olarak hep bu zamana kadar görmüş, bundan sonrada görerek tercihte bulunacaktır" değerlendirmesinde bulundu.

Şahin, 7 Haziran akşamı sandıklar açıldığında, dayatmaların, tehditlerin, aba altından sopa göstermenin hiç bir işe yaramadığının da görüleceğini, milletin sağ duyuyla istikrara oy vereceğini kaydetti.

- Cumhurbaşkanlığı Sarayı'ndan Kılıçdaroğlu 'na davet

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu 'nun Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda altın veya altın kaplama klozetler bulunduğunu ileri sürdüğünü ve bunun karşısında iddialara ilişkin inceleme yapmak üzere Cumhurbaşkanlığı Sarayı'na davet edildiğinin sorulması üzerine Şahin, şöyle konuştu:

"Sayın Kılıçdaroğlu'nun diğer siyasi liderlerden ayrı bir özelliği var. Çok rahatlıkla gerçekleri saptırabiliyor. Bir takım yanlışları doğruymuş gibi kamuoyu ile çok rahatlıkla paylaşabiliyor. Israrla, 'Türkiye'de aylık 250 liranın altında 17 milyon insan var' diyor. Genel Başkanımız Davutoğlu, bunla ilgili açıklama yaptı, ben de yaptım. Devletin resmi verilerine göre 345 liranın altında geliri olan 1 milyon 600 bin insan var. Bu daha önce 21 milyondu. Türkiye'de gelir dağılımında yaptığımız başarılı çalışmalarla bunu aşağıya indirdik. Şimdi başka bir şey söylüyor, 'Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda klozetler altındanmış' filan. Sayın Cumhurbaşkanımız da kamuya açık bir şekilde, 'gelin bakın, eğer öyleyse ben görevi bırakacağım, öyle değilse siz bırakacak mısınız?' diyor. Cevap veremez. Siyaset biraz mantığa, akla ve Türkiye gerçeklerine uygun yapılmalı."

- Diyanet İşleri Başkanlığına makam aracı ve özel uçak tahsisi tartışmaları

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 'ın, Diyanet İşleri Başkanlığı makamına özel uçak kullanma imkanının sağlanması konusundaki açıklamalarına değinen Şahin, şunları söyledi:

"Diyanet İşleri Başkanını merkeze alarak tartışmalar yapılıyor. Diyanet İşleri Başkanlığı, halkı din konusunda aydınlatma gibi anayasal görev üstelenen önemli bir makamdır. Cumhuriyet kurulduğunda 3 kişinin makam arabası vardı. Biri Cumhurbaşkanı Mustafa Kemal Atatürk, ikincisi Genelkurmay Başkanı Fevzi Çakmak ve üçüncüsü de Diyanet İşleri Başkanı Rıfat Börekçi. Bazı siyasi partileri ve liderlerinin Diyanet İşleri Başkanının makam arabasını siyasi polemik yapmaları bana göre ne kadar ayıp bir şeydir. Peki dolmuşla mı gitsin Diyanet İşleri Başkanı makamına.? Taksi mi çağrısın, yoksa yürüyerek mi gitsin? Bu beyler ne demek istiyorlar? Sayın Kılıçdaroğlu, Demirtaş açıklama yapsın, neyle gitsin Diyanet İşleri Başkanı makamına? Görevine neyle gitsin? "

- "Eski bir Diyanet mensubu olarak fevkalade üzüntü doyuyorum"

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın "Vatikan'da Papa özel uçaklarla seyahatlerini yapıyor" demesinin ardından,  "Vay siz Diyanet İşleri Başkanını nasıl Papa'yla, Vatikan'la kıyaslarsınız, neden Peygamberimizle kıyaslamadınız?" dediklerini ifade eden Şahin, sözlerini şöyle tamamladı:

"Peygamberimizin zamanında uçak var mıydı? Otomobil var mıydı? Sayın Kılıçdaroğlu şunu mu söylemek istiyor? Sevgili Peygamberimizin zamanında seyahatler sadece deveyle yapılırdı. Diyanet İşleri Başkanına  çağrıda bulunarak 'bundan sonra seyahatlerini deveyle yap' mı demek istiyorsunuz? Söylemek istediğiniz nedir? Bunu açıklayın. Halkımızın saygı duyduğu görevlerde, makamlarda bulunan kişilerin seçimler öncesi hala polemik konusu yapılması, eski bir Diyanet mensubu olarak fevkalade üzüntü doyuyorum."

Şahin, beraberinde Eflani Belediye Başkanı İbrahim Ertuğrul, AK Parti Karabük Milletvekili adayı Sedat Namal ve partililerle birlikte, Eflani İlçe Entegre Hastanesi ve Karabük Üniversitesi Eflani Meslek Yüksekokulu'nu ziyaret ederek çalışmalar hakkında yetkililerden bilgiler aldı.