AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Şahin:

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Şahin:
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Şahin:
- "Benim hukuki görüşüm, yasada bir değişiklik yapmadan seçim bölgesindeki sandıkların başka bir seçim bölgesine taşınmasını mümkün görmüyorum" - "PKK terör örgütü insani değerlerden tamamen uzak, o bölgede haklarını, hukuklarını savunduklarını iddia ettikleri Kürt vatandaşlarımızın çocuklarının eğitim yaptığı okullara o çocukların ölümüne yol açsa bile eylem yapabiliyor" - "Korkarım, Rusya'ın devreye girmiş olması Suriye konusunu biraz daha karmaşık hale getirmekte. Suriye'nin geleceğinde Esed'e yer yoktur"

KARABÜK (AA) - AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin, "Benim hukuki görüşüm, yasada bir değişiklik yapmadan seçim bölgesindeki sandıkların başka bir seçim bölgesine taşınmasını mümkün görmüyorum" dedi.

Şahin, "Geleneksel Bağ Bozum Şenliği'' için geldiği Karabük'ün Safranbolu ilçesinde gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Bir televizyon kanalında seçim sandıklarının başka bir yere taşınmasıyla ilgili açıklamasının hatırlatılması üzerine Şahin, konunun Cizre İlçe Seçim Kurulu Başkanı'nın bazı mahallelerdeki sandıkların başka bir mahalleye taşınacağıyla ilgili açıklamasından sonra Türkiye 'nin gündemine oturduğunu belirtti.

298 sayılı Seçimlerin Temel Hükümleri ve Seçmen Kütükleri hakkındaki kanunun 3 ve 4'üncü maddelerine göre, "Her muhtarlık bir seçim bölgesidir ve seçim bölgesi içerisinde de yeteri kadar sandık bölgesi oluşur" ibaresinin bulunduğunu hatırlatan Şahin, şöyle devam etti:

"Dolayısıyla bu mevzuata dayalı olarak değerlendirme yaptığımızda, bir muhtarlık sınırı içerisindeki sandıkların başka bir yerdeki mahalleye taşınması yasal açıdan doğru değildir diye değerlendirdim. Ama benim gibi düşünmeyen hukukçu arkadaşlarımızda var. Onlarda diyorlar ki, 'bazı zorunlu sebepler ortaya çıktığında YSK Anayasa'nın 79'uncu maddesindeki seçimlerin düzenli şekilde yapılmasıyla ilgili kendisine verilmiş olan görev bağlamında böyle sandıkların bir başka mahalleye, bir başka yere taşınmasına karar verebilir.' Şu anda konu biz ne kadar tartışırsak tartışalım YSK'nın gündemindedir."

- "YSK'nın kararları kesindir"

"YSK bunu kendi arasında tartışıyor, bir karar verecektir" ifadesini kullanan Şahin, şu değerlendirmelerde bulundu:

"Anayasa gereği YSK'nın kararları kesindir. Onların vereceği karar ne ise her kes ona uymak zorundadır. Benim hukuki görüşüm yasada bir değişiklik yapmadan seçim bölgesindeki sandıkların başka bir seçim bölgesine taşınmasını mümkün görmüyorum. Düşüncem bundan ibarettir. Bu konuda benim gibi düşünmeyen hukukçularda var. Ama bütün bu tartışmalara son verecek olan kararı YSK, her halde bugün veya yarın ortaya koyacaktır diye düşünüyorum." 

- Terör saldırıları

Bir gazetecinin terör örgütü PKK 'nın okullara saldırdığını belirterek, bu konudaki düşüncelerinin sorulması üzerine Şahin, şöyle konuştu:

"İnsanlık tarihi boyunca bir çok terör örgütü faaliyette bulunmuş. Bunların önemli bir bölümünü şu anda kimse hatırlamıyor. Ama bu terör örgütleri içerisinde masum çocuklarımızın eğitim aldığı okullara yönelik eylemler yapanın insanlık tarihinde var olduğunu düşünmüyorum. PKK terör örgütü insani değerlerden tamamen uzak, o bölgede haklarını, hukuklarını savunduklarını iddia ettikleri Kürt vatandaşlarımızın çocuklarının eğitim yaptığı okullara o çocukların ölümüne yol açsa bile eylem yapabiliyor."

Şahin, "İnsanlıktan yoksun böyle bir örgütün bu faaliyetlerini inanıyorum ki o çocukların anne ve babaları en iyi bir şekilde değerlendirecekler. Her eylemleri PKK terör örgütünün iç yapısını, amaçlarını daha da ortaya koyuyor. Bir an önce bu sevdadan vazgeçmelerini tekrar tavsiye ediyorum" dedi.

- Rusya'nın Suriye'deki hava operasyonları

 Rusya'nın Suriye'deki hava saldırılarına ilişkin soru üzerine de Şahin, "Uzun yıllardır önce babasının sonra oğlunun yönettiği Suriye'de halkın demokratik taleplerine bombalarla cevap veren Esed yönetimi, maalesef ülkesini ıstırapların yaşandığı bir ülke hakline getirmiştir. Kendisi şuan Suriye'nin çok az bir bölgesinde hükümdarlık devam ettirebilmektedir" yanıtını verdi.

Diğer bölgelerinde yaşayan insanların çoğunun Türkiye'ye göç ettiğini, bir çoğununda Türkiye üzerinden Avrupa'ya ulaşmaya çalıştığının altını çizen Şahin, "Binlerce insan deniz yoluyla giderken çoluk çocuklarıyla hayatını kaybetti. Uygar dünyanın bir takım süper güç ve devletlerin burada yaşanan insanlık dramını ortadan kaldıralım düşüncesi ile hareket etmediklerini düşünmeye başlıyorum Her biri Suriye yeniden yapılanırken, 'bana ne düşecek' sorusunun cevabını arıyor" diye konuştu.

- "Özgür Suriye ordusuna yönelik eylemler yapıyor Rusya"

Rusya'nın da hedefinin bu olduğunu düşündüğünü aktaran Şahin, şunları kaydetti:

"Orada zaten bir üstleri vardı. Onlar hep sıcak denizleri inmeyi tarih boyunca yeğlemişlerdir. Şimdi sıcak denizlerin yanında sıcak karaları da eklemeyi herhalde düşünüyor olacaklar şimdi 'beni Esad davet etti' diyerek kendi meclisinden karar çıkararak bombardıman yapmaya başladılar. Kimi bombalıyorlar, Esad'in muhaliflerini. 'Biz IŞİD'ı veya DAEŞ'i bombalıyoruz' diyorlar. Alınan bilgilere göre, orada gerçekten Suriye halkının hukukunu koruyan, Suriye'yi bir an önce demokratik düzene kavuşmasını isteyen özgür Suriye ordusuna yönelik eylemler yapıyor Rusya."

- "Suriye'nin geleceğinde Esed'e yer yoktur"

Rusya'nın yapmış olduğu bu eylemleri BM'nin, uygar dünyanın çok iyi şekilde değerlendirmesi gerektiğini, Türkiye olarak sınırda olan bu gelişmeleri yakinen takip ettiklerini anlatan Şahin, "Korkarım, Rusya'ın devreye girmiş olması Suriye konusunu biraz daha karmaşık hale getirmekte. Suriye'nin geleceğinde Esed'e yer yoktur" dedi.

Bir gazetecinin Suriye'deki savaşın durdurulması için Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun da bulunduğu ABD'de, Esed ile yada Esed'siz bir geçiş sürecinin gündeme getirildiğini sorması üzerine Şahin, şu görüşlerini paylaştı:

"Eğer BM, Avrupa Birliği, ABD'nin önderliğindeki o ittifak, Suriye'de bir çözüm konusunda mutabık kalırlarsa bu geçiş döneminde, Suriye'de sorumluluğu üstlenecek olan heyettin kendisinden görevi devralacağı kişi Esed olabilir. Geçiş sürecinde Esed'in böyle bir görevi olabilir. Suriye'nin geleceğinde kendisinin yer olmadığının kanaatindeyim. 'Geçiş sürecinde Esed'le de olabilir' derken oradaki yönetim değişikliği yapılırken, bu görevin kendisinden devralınacağı anlamında bir açıklama olduğunu düşünüyoruz. Bu konuda hem Cumhurbaşkanımızın hemde Başbakanımızın asıl amacının bu olduğunu ifade etmek istiyorum."