AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Şahin:

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Şahin:
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Şahin:
- "(Rus uçağının Türk hava sahasını ihlal etmesi) Rusya Devlet Başkanı Sayın Putin'in soğukkanlı ve serinkanlı hareket edebileceğini umuyorum çünkü bizim Türkiye olarak Rusya ile ciddi bir sorunumuz yoktur. Suriye konusu, Türkiye ile Rusya arasında bir sorun değildir" - "Şu anda aldığımız anket sonuçları 1 Kasım akşamı AK Parti'nin yeniden tek başına iktidara geleceğini gösteriyor"

KARABÜK (AA) - AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin, Rus uçağının Türk hava sahasını ihlal etmesine ilişkin, "Ben Rusya Devlet Başkanı Sayın Putin'in soğukkanlı ve serinkanlı hareket edebileceğini umuyorum çünkü bizim Türkiye olarak Rusya ile ciddi bir sorunumuz yoktur. Suriye konusu, Türkiye ile Rusya arasında bir sorun değildir" dedi.

Şahin, Safranbolu ilçesinde bir restoranda düzenlediği basın toplantısında, Karabük'ten milletvekili adayı olduğunu hatırlatarak, seçim çalışmasına basın mensuplarıyla görüşerek başlamak istediğini söyledi.

Basın mensuplarına zaman zaman yapılan saldırılardan duyduğu üzüntüyü dile getiren Şahin, "En son gazeteci Ahmet Hakan'a karşı girişilen menfur saldırı, basına yönelik şiddetin son halkasını oluşturmuştur. İnşallah bundan sonra böyle olaylarla karşılaşmayız. Mümkün olduğu kadar objektif olmaya çalışan bir yazardır. Kendisinin televizyonculuk döneminden bu yana tanırım. O bakımdan ona karşı yapılmış olan bu saldırı, onu yakından tanıyan bir kişi olarak beni ayrıca üzmüştür" diye konuştu.

-"Anket sonuçları tek başına iktidarı gösteriyor"

1 Kasım'daki genel seçimde AK Parti'nin tek başına iktidara geleceğini savunan Şahin, "Yeniden bir koalisyon hükümeti olsa bile yine koalisyonun büyük ortağı AK Parti olacaktır. Dolayısıyla sorumluluk bizimdir. Şu anda aldığımız anket sonuçları 1 Kasım akşamı AK Parti'nin yeniden tek başına iktidara geleceğini gösteriyor" ifadelerini kullandı. 

YSK'nın sandık taşıma taleplerinin reddine ilişkin kararıyla ilgili değerlendirmesi sorulan Şahin, şunları söyledi:

"Hukuki bir görüş ortaya koymuştum ama 'nihai kararı YSK verecek' demiştim. Aslında bu konuyla ilgili 2 görüş var. Biri yasada bu imkanı sağlayan bir düzenlemenin olmaması ki ben ona katılıyorum. Bir de YSK'nın Anayasa'nın 179. maddesine göre seçimlerin düzenli bir şekilde yürütülmesinden sorumlu olması. Dolayısıyla 'bu tür tedbirler alma imkanını anayasanın vermiş olduğu' teziydi hatta '298 sayılı yasanın başka maddelerinde de buna benzer atıflar bulunduğu' ifade edilmişti. Nihayet bu 2 farklı görüş ortadayken YSK bir karar verdi. Bu şu demektir, bir seçim bölgesi ki her muhtarlık bir seçim bölgesidir, bu seçim bölgesi içerisinde sandıkların bir yerden bir yere taşınmasına bir mani yok şu anda. Mesela Atatürk Mahallesi'nde 10 tane sandık varsa o sandıkları muhtarlık bölgesi içinde yerlerini değiştirebilir ancak beklenti şuydu, Atatürk Mahallesi'nden bir sandığı alıp siz Şirinevler Mahallesi'ne getiremezsiniz. Yasa buna imkan tanımıyor. Getirilmesi ise 298 sayılı yasaya bir hüküm eklerdiniz o zaman olabilirdi. Bu artık gündemden düşmüştür. 7 Haziran seçimleri nasıl yapılmışsa 1 Kasım da öyle olacaktır. Güvenlik güçlerimiz gerekli tedbirleri almalıdır."

-Suriye sorunu

Rusya'nın Suriye'ye müdahalesi ve "Çin'in de buna katılacağı" iddialarının anımsatılması üzerine ise Şahin, Suriye'nin dünyadaki süper güçlerin bilek güreşi yapmaya başladıkları bir ülke ve bölge olmaya başladığını vurguladı.

Şahin, bu gelişmelerden duyulan rahatsızlığı dile getirerek "Suriye halkının kendi iradesine uygun bir yönetimle idare edilmesini amaçlayan bir gelişme yaşamıyoruz. Birtakım süper güçlerin başta Suriye olmak üzere Ortadoğu 'yu yeniden yapılandırma ve burada kendilerine ne pay düşeceğinin hesabı içerisinde olduklarını görüyoruz" dedi.

Geçmişte benzer gelişmelere tanık olunduğunu anımsatan Şahin, "Çin'in orada ne işi var, Rusya'nın orada ne işi var. Bu soruların cevabını tabii ki Rusya'nın ve Çin'in yöneticileri açıklamalıdırlar ama orada bir pay kapma yarışı olduğunu görüyoruz" değerlendirmesinde bulundu.

Şahin, Türkiye'nin Suriye'nin bir karış toprağında gözü olmadığını vurgulayarak buradaki soruna insani yaklaşımda bulunulması gerektiğini vurguladı.

-"Suriye konusu, Türkiye ile Rusya arasında bir sorun değildir"

"Rus uçağının Türk hava sahasını ihlal etmesi"ne ilişkin değerlendirmesi de sorulan Şahin, Türkiye'nin bu konuyu ciddiyetle takip ettiğini ve NATO'yu olağanüstü toplantıya çağırdığını anımsattı. 

Şahin, Türkiye'nin NATO ülkesi olduğunu, teşkilatın da bu konuda Rusya'ya ciddi ikazda bulunduğunu vurgulayarak, şunları kaydetti:

"Ben Rusya Devlet Başkanı Sayın Putin'in soğukkanlı ve serin kanlı hareket edebileceğini umuyorum çünkü bizim Türkiye olarak Rusya ile ciddi bir sorunumuz yoktur. Suriye konusu Türkiye ile Rusya arasında bir sorun değildir. Bizim böyle bir sorunumuz yoktur. Dolayısıyla uçaklarının sınır ihlali yapması gibi hususları kabul edilemez buluyoruz. Bu uyarıların kendileri tarafından da dikkatle ele alınacağı beklentisi içerisindeyiz. Herhangi bir olumsuzluk olmasını arzu etmiyoruz. Bizim bu konuda birtakım haklarımız var. Bu haklarımızı kullanmak zorunda bizi bırakmayacaklarını umuyorum."

Bu arada, basın toplantısı sırasında restoranda çok kısa süreli elektrik kesintisi yaşandı.