AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Şahin

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Şahin
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Şahin
- "Karabük Belediye Başkanı Rafet Vergili'nin aklına AK Parti'nin burada 2-0 yapacağı yerleşmiş"

KARABÜK (AA) - AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin, "Karabük Belediye Başkanı Rafet Vergili'nin aklına AK Parti'nin burada 2-0 yapacağı yerleşmiş" dedi.

Şahin, Safranbolu ilçesindeki bir restoranda bir araya geldiği muhtarlara hitaben yaptığı konuşmada, Karabük Belediye Başkanı Rafet Vergili'nin kendisi hakkında doğru olmayan bir takım ithamlarda bulunduğunu, cevap vermek anlamında değil ancak yanıltılan kamuoyunun doğru bilgilenmesi açısından açıklama yapmak zorunda kaldığını söyledi.

Seçimlerde Vergili'nin kendi rakibi olmadığını, rakiplerinin diğer partilerin milletvekili adayları olduğunu belirten Şahin, başkanı yakinen tanıdığını, eşinin vefatında yanında olduğunu ve bunun kendisini mutlu ettiğini aktardı.

Başkanın kendisini "O kendisinden başkasını düşünmez" diye itham ettiğini vurgulayan Şahin, "Başkan 'AK Parti Karabük Milletvekili Osman Kahveci'ye Osman diye hitap eder' demiş. Osman Bey benim milletvekili arkadaşımdır, çok samimi arkadaşımdır. Sohbet esnasında siz arkadaşınıza ismiyle hitap etmez misiniz? milletvekili adayımız Burhanettin Uysal'ada 'Burhan diye hitap eder' demiş. Ben Burhanettin Hocama 'Hocam' derim çünkü gerçekten eğitim alanında çok önemli başarılara imza atmış hocamdır" sözlerine yer verdi.

- "Ovacık şantiyeye döndü"

Belediye Başkanı Vergili'nin bu sözüyle Burhanettin beyin milletvekili olacağını kabul ettiğini savunan Şahin, "Karabük Belediye Başkanı Rafet Vergili'nin aklına AK Parti'nin burada 2-0 yapacağı yerleşmiş. Diyor ki, 'Kendi memleketi Ovacık'a hiç bir faydası dokunmadı.' Şu anda Ovacık şantiyeye döndü. Yüksekokul, kültür merkezi, 16 derslikli lise inşaatı, sporcu kamp eğitim merkezi. Rafet Bey bunları çok iyi bilir. Bunları niye benim rakibim olmadığı halde, bir milletvekili adayı olmadığı halde niye söylüyor. Bunu sizin takdirinize bırakıyorum" diye konuştu.

Başkanın "Zobran'a yapılan cezaevinin Karabük'e ne faydası var, hani Ovacık'a yapılacaktı?" dediğini hatırlatan Şahin, Adalet Bakanı olduğu dönemde Karabük'te ki cezaevinin devreden çıktığını ve yenisinin yapılmasının gündeme geldiğini, cezaevinin Ovacık ilçesine yapılması halinde kent merkezine çok uzak kalacağından cezaevinin Zobran bölgesine yapıldığını anlattı.

Başkanın ithamlarından birisinin de Devlet Demir Yolları'na (DDY) ait yük indirme bindirme istasyonunun şehir dışına çıkartılması işinin kendisinin engellediği yönünde olduğunu belirten Şahin, belediye başkanı ve DDY  Genel Müdür Yardımcısı Erol İnan arasında imzalanan protokolü göstererek okudu.

- "Rafet Bey adına son derece üzülüyorum"

Protokolde belediyenin öncelikle yerine getirmesi gereken bir çok konunun olduğunu ancak belediyenin bunların hiç birisini yerine getirmediğini ifade eden Şahin, "Rafet kardeşim bu protokolün altına imza atmışsın, burada belediyeye şu şu düşer demişsin, 30 gün içerisinde bununla ilgili adım atacaksın. Hangisini yaptın Allah aşkına? Hangisini yaptın da 'Mehmet ali Şahin bunu önledi' diyorsun. Rafet Bey adına son derece üzülüyorum, kardeş bildiğim kişi. Bu protokolün yerine getirilmemesinden bizi sorumlu tutuyor. Halbuki kendisi sorumlu. Şimdi bile bu protokolün gereğini yapmak için harekete geçse, Ankara 'da bu protokolün hayata geçmesi için ne görev düşüyorsa bana yerine getiririm" şeklinde konuştu.

 - "Karabük Devlet Hastanesi kapanacak demedim"

Bayır Mahallesi'nde bulunan Karabük Devlet ve Beşbinevler Kadın Doğum hastaneleri üzerinden de başkanın kendisini itham ettiğinin altını çizen Şahin, şöyle yanıt verdi:

"Karabük Devlet Hastanesi kapanacak demedim. Küçülerek hizmete devam edecek dedim ki zaten şu anda öle. Bu hastane binasında ağız ve diş sağlığı ile diş fakültesi projemiz hayata geçecek.  Beşbinevler Kadım Doğum binası depreme dayanıklı değildi yıkılması lazım. Bunun yerine de içinde içinde sağlık alanında 6-7 kurumun faaliyet göstereceği bir tesis yapılacak." 

Başkanın İller Bankası'ndan alacağı krediyi önlediğini de iddia ettiğini, bunun ispat edilmesi gerektiğini, aksine daha önce kredi alabilmesi için önüne çıkan engelleri kendisinin aşmasını sağladığını söyleyen Şahin, Karabük için hizmet ettiklerini dile getirdi.

- "Benim tanıdığım Rafet Bey böyle ifadeler kullanmaz"

Başkanın "Karabük için 12 yılda çaktıkları bir çivi gösterebilir mi?" sözünü de hatırlatan Şahin, konuşmasına şöyle devam etti:

"Safranbolu Adalet Sarayı. Adalet Bakanı iken biz yaptık orayı, temelini ben attım, açılışını ben yaptım. Onun çivilerini toplasanız Rafet Bey içinde boğulur. Vakıf Bank Zübeyde Hanım Lisesi, Vakıf Banka'a yaptırdım orayı. Orada da bir çok çivi vardır. Herhalde çivisiz yapılmaz. Benim tanıdığım Rafet Bey böyle ifadeler kullanmaz inanamıyorum. Soğuksu Mahallesi'nde bu bölgenin en büyük spor salonunu açacağız. Üniversitenin yanında yüzme havuzu var. Spor Bakanlığım döneminde o yatırım Kastamonu'nun İnebolu ilçesindeydi. Karabük'e getirdik. Çağrı Merkezi, 250 kişi çalışıyor. 300'e çıkacak. Karabük'te bir fabrikatör, sanayici son yıllarda 300 kişinin ekmek yediği bir tesis yapmış mı gösterebilir misiniz?"

Belediye Başkanı Vergili'nin neden bu ithamlarda bulunduğunu anlamakta güçlük çektiğini ifade eden Şahin, Vergili'nin Zonguldak'ta bir televizyon kanalında "Şahin, şu ana kadar bizim hiç bir talebimizi reddetmemiştir" dediği bölümü cep telefonundan görüntüyü açarak restorandakilere dinletti.

Yerel seçimlerde Vergili'nin söz verdiği ancak yerine henüz getirmediği projeleri kitapçıktan tek tek okuyan Şahin, başkanın bu projelerini yapabilmesi için birliğine hazır olduklarını, kavga için siyaset yapmadıklarını, kavgayı Karabük'e hizmet etmek için yapacaklarını dile getirerek sözlerine son verdi.