AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Şahin:

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Şahin:
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Şahin:
- "AK Parti olarak halkın yüzde 52 oyuyla seçtiği Recep Tayyip Erdoğan'a biz 'Sayın Cumhurbaşkanı çok konuşma, şurada şöyle konuş, şunu şöyle yap' diye talimat verebilir miyiz? Hangi siyasi parti verebilir, hangi genel başkan bu talimatı verebilir? Böyle bir koalisyon şartı olur mu?"

KARABÜK (AA) - AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin, "AK Parti olarak halkın yüzde 52 oyuyla seçtiği Recep Tayyip Erdoğan 'a biz  'Sayın Cumhurbaşkanı çok konuşma, şurada şöyle konuş, şunu şöyle yap' diye talimat verebilir miyiz? Hangi siyasi parti verebilir, hangi genel başkan bu talimatı verebilir? Böyle bir koalisyon şartı olur mu?" dedi.

Safranbolu ilçesindeki bir restoranda muhtarlarla bir araya gelen Şahin, yaptığı konuşmada,  CHP ile süren ancak bir mutabakata varılamayan 30 günlük koalisyon görüşmelerine değindi.

O dönem  MHP ile de koalisyon kurulabilme ihtimalini değerlendiren Şahin, "Özellikle Devlet Bahçeli , daha seçimlerin ilk gününden itibaren adeta kapıları kapattı. Bir takım kabul edilemez, hatta Anayasa'nın ilk 4 maddesini, bizim böyle bir talebimiz olmadığı halde, değiştirmeyeceğimizi taahhüt etmemizi istedi. 'Türkiye Devleti bir cumhuriyettir' cümlesini değiştirmeyeceğimizi taahhüt edecekmişiz. Yahu bunu ben hakaret sayarım" diye konuştu.

Şahin, "Türkiye Devleti bir cumhuriyettir bunu kimse değiştiremez. 'Bunu değiştirmeyeceğine taahhüt et' denilir mi bir siyasi partiye?" ifadelerini anımsatarak, şöyle devam etti:

"Padişahlığa geri mi döneceğiz? Böyle bir şey olabilir mi? Bizi nasıl böyle bir töhmet altında bırakabilir siniz? 'Sayın Cumhurbaşkanı her yerde konuşmasın' koalisyon şartı. Sayın Cumhurbaşkanı bizim memurumuz mu? AK Parti olarak halkın yüzde 52 oyuyla seçtiği Recep Tayyip Erdoğan'a biz  'Sayın Cumhurbaşkanı çok konuşma, şurada şöyle konuş, şunu şöyle yap' diye talimat verebilir miyiz? Hangi siyasi parti verebilir, hangi genel başkan bu talimatı verebilir? Böyle bir koalisyon şartı olur mu? Netice itibariyle koalisyon kurulamadı."

- "Ahmet Davutoğlu benden birkaç gömlek üstün"

Karabük Belediye Başkanı Rafet Vergili'nin kendisine yönelik, "O, Davutoğlu gibi piyangodan seçilip Başbakan olabilir miyim hayalleriyle yaşıyor" sözlerine ilişkin Şahin, şu değerlendirmelerde bulundu:

"Ahmet Davutoğlu'nun makamında asla gözüm yok. Ahmet Davutoğlu benden birkaç gömlek üstün, bu görevi de fevkalade iyi yapan, çok iyi yetişmiş bir profesördür. İyi bir siyasetçidir, görevini de çok başarıyla yürütmektedir. Allah yolunu açık etsin, başarılı kılsın. Belediye Başkanı Vergili'nin, MHP genel başkan yardımcısı,  ardından da Devlet beyin yerine de geçerek başbakan olma gibi bir imkanı olsaydı, bundan büyük memnuniyet duyardım. Alkışlardım onu. Bir hemşehrimizin başbakan olma ihtimali ortaya çıkmış, bir Karabüklü olarak biz bundan şeref duymaz mıyız? Karabük'e faydası olur diye düşünmez miyiz? Hiç böyle bir niyetim olmadığı halde niçin benim için böyle bir ifade kullandı doğrusu anlayabilmiş değilim."