AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Şahin:

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Şahin:
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Şahin:
- "Türkiye'ye Avrupa Birliği'ne katılım müzakereleri yapma kararını AB vermiştir. Bizim muhatabımız tek tek AB ülkeleri değil, AB'nin tüzel kişiliğidir" - "Halkımız 4 aydır Türkiye'de yaşanan siyasi belirsizliğin 1 Kasım'dan sonra devamını istemiyor. Dolayısıyla oyunu o istikamette kullanacaktır"

KARABÜK (AA) - AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin,  " Türkiye 'ye Avrupa Birliği'ne katılım müzakereleri yapma kararını AB vermiştir. Bizim muhatabımız tek tek AB ülkeleri değil, AB'nin tüzel kişiliğidir" dedi.

Şahin, Karabük'ün Eskipazar ilçesindeki bir restoranda köy ve mahalle muhtarlarıyla yaptığı toplantının ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Bir gazetecinin "Almanya Başbakanı Angela Merkel'in Türkiye'nin AB'ye tam üyeliğine karşı olduğunu daha önce de bunu dile getirdiğini ancak bunun Türkiye ile görüşmeyeceği anlamına gelmeyeceğini aktardığını" hatırlatması üzerine Şahin, şunları söyledi:

"Türkiye'ye Avrupa Birliği'ne katılım müzakereleri yapma kararını AB vermiştir. Bizim muhatabımız tek tek AB ülkeleri değil, AB'nin tüzel kişiliğidir. Dolayısıyla bizi AB içeresine kabul etme konusunda Türkiye'nin görevlerini yerine getirdiği ve bu nedenle müzakerelerin başlayacağına AB karar vermiştir. Bu kararın altında Federal Almanya yetkililerinin de imzaları vardır. Sayın Merkel, şu anda Almanya Başbakanı olarak kişisel görüşlerini kamuoyuyla paylaşmıştır. Bizim için önemli olan AB tüzel kişiliğinin kararıdır."

Müzakereleri sürdürdüklerini, fasıllar üzerinde çalışmalar yaptıklarını aktaran Şahin, "Nitekim bir takım fasıllar açıldı, diğerlerinin açılması için de dönem başkanı ülkelerle müzakerelerimiz devam ediyor. Biz verdiği sözün arkasında duran bir ülkeyiz. Muhataplarımızın da verdiği sözlerin arkasında durmasını bekleriz. Siyasette ve devlet yönetiminde tutarlılık son derece önemlidir" ifadesini kullandı. 

Şahin, "Türkiye'nin AB'ye girme istediğinde ve arzusunda bir değişiklik oldu mu?" yönündeki soruya ise "Avrupa Birliği kimi ülkelerinin bu tür açıklamaları bizim vatandaşlarımızın AB'ye olan güvenini sarsmaktadır. Dolayısıyla onların AB'ye Türkiye'nin katılımı konusunda zaman zaman tereddütlü bir yaklaşım içinde bulunmalarını da anlayışla karşılamak lazım" cevabını verdi. 

- "Halk siyasi belirsizliğin devamını istemiyor"

Bazı kamuoyu aştırma şirketleri tarafından yapılan çalışmalarda 1 Kasım'da sandıktan koalisyon çıkacağı yönünde anketlerin yayınlandığı hatırlatılan Şahin, "Ben tam aksi görüşteyim. Halkımız 4 aydır Türkiye'de yaşanan siyasi belirsizliğin 1 Kasım'dan sonra devamını istemiyor. Dolayısıyla oyunu o istikamette kullanacaktır. Hatta ben 1 Kasım'a doğru bu konunun çok daha netleşeceğini düşünüyorum" şeklinde konuştu.

Şahin, seçim sonunda ulaşacakları milletvekili sayısı konusunda bir tahminde bulunmayacağını ancak milletin kendilerini yeniden tek başına iktidara getireceğine inandıklarını kaydetti.