AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Şahin:

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Şahin:
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Şahin:
- "(Ankara'daki terör saldırısı) Şimdi devletler birbirleriyle doğrudan savaşmıyor, maşa kullanıyorlar. Terör örgütleri şu an da devletler arası savaşın maşalarıdır"

KARABÜK (AA) - AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin, Ankara'daki terör saldırısına ilişkin, "Şimdi devletler birbirleriyle doğrudan savaşmıyor, maşa kullanıyorlar. Terör örgütleri şu an da devletler arası savaşın maşalarıdır" dedi.

Karabük'e bağlı Arıcak köyü sakinleriyle bir araya gelen Şahin, Ankara'da Türkiye'nin karşılaştığı en şiddetli terör olayının yaşandığını, bu eylemin hedefinin Türkiye Cumhuriyeti, vatan ve demokrasi olduğunu anlatarak, seçime doğru giderken ülkede kaos meydana getirmek, belki de bu olay sebebiyle ülkede seçimlerin ertelenmesini sağlamanın amaçlandığını söyledi.

Şahin, saldırıyı gerçekleştirenlerin mutlaka tespit edileceğinden emin olduğuna vurgu yaparak, şöyle konuştu:

"Ülkemizin düşmanı diyebileceğimiz muhalifleri vardır. Ülkemizde işlerin iyi gitmesinden, huzurlu bir toplum olmamızdan, gelişmemizden, kalkınmamızdan, bölgemizde güçlü bir devlet olarak temayüz etmemizden rahatsız olanlar var. Şimdi devletler birbirleriyle doğrudan savaşmıyor, maşa kullanıyorlar. Terör örgütleri şu an da devletler arası savaşın maşalarıdır. İstihbarat örgütleri planlıyor bunları. O bakımdan bizim, bölgemizde çok dikkati olmamız lazım. Özellikle istihbarat açısında çok güçlü bir teşkilatımız var."

Meydana gelen olaylar karşısında ümitsizliğe düşülmemesi gerektiğini belirten Şahin, "Terörün amacı belli. Millet olarak iktidarıyla, muhalefetiyle farklı düşüncelerde olsak bile birlik, beraberlik, kardeşlik ve karşılıklı tesanüdün göstermesi gerekir" değerlendirmesinde bulundu.

-"Devletimizin görevi vatandaşlarımızın can ve mal güvenliğini korumaktır"-

Şahin, birtakım marjinal grupların farklı tavırlar içine girebildiğini kaydederek, "Hatta bir siyasi partinin genel başkanı, 'Devlet kendi halkına karşı bu eylemi yapmıştır' diye açıklama yaptı. Böylesine talihsiz açıklamalarda bulunan siyasi partiler, siyasiler ve o siyasi partilerin genel başkanları var. Yahu Türkiye Cumhuriyeti devleti, kendi vatandaşlarına niye kast etsin? Devletimizin görevi vatandaşlarımızın can ve mal güvenliğini korumaktır" diye konuştu.

Böyle konuşan o siyasi parti genel başkanının, kendisine inanan ve destekleyenlerin devlete daha fazla husumet duymasını istediğini ifade eden Şahin, "Böylece devlet-millet kaynaşmasını ve yakınlaşmasını bozmaya çalışıyorlar. Fitne ateşi bu, o cümle fitnedir. O cümle bir fitne sözüdür. Ama ben basiret sahibi insanların buna itibar etmeyeceklerini biliyorum. Nitekim de itibar etmediler" yorumunu yaptı.

-"Sandıktan bu kez bir siyasi partinin tek başına iktidarı çıkmalı"-

Şahin, 1 Kasım'da seçimin mutlaka yapılacağının altını çizerek, şöyle devam etti:

"2014 yılında da 2 seçim yapıldı. Arka arkaya her yıl 2 seçim yapmak bir ülke için lükstür. Her seçim bir masrafı gerektiriyor. 'Ne olacak bu seçimin sonucu' diye beklenti oluştuğundan çarşıda, pazarda, sanayide birtakım beklentiler meydana geliyor. Sürekli ve her yıl seçim yapmak bir ülke için son derece lükstür. O bakımdan 1 Kasım'da yapacağımız seçim, 2019'a kadar inşallah bir daha seçim yapmayacak şekilde neticelenir. Sandıktan bu kez bir siyasi partinin tek başına iktidarı çıkmalı." 

-" MHP 'li kardeşlerimiz tarafından bile anlaşılmıyor"-

MHP Genel Başkanı  Devlet Bahçeli 'nin izlediği politikayı eleştiren Şahin, şunları dile getirdi:

"Bırakın bizler tarafından anlaşılmasını MHP'li kardeşlerimiz tarafından bile anlaşılmıyor nasıl bir politika takip ediyor. Şimdi bakın terör eylemi oldu. Sayın Başbakanımız iki siyasi partinin genel başkanını davet etti görüşmek için. Sayın Bahçeli, 'Hayır ben gelmem' dedi. Cevaben genel merkezimize mesaj göndermiş, 'Benim sürekli reddettiğimi bildiğiniz için, bu sizin tarafınızdan yadırganmayacaktır.' Buna benzer bir şey. Böyle bir laf olabilir mi? Böyle bir cevap olabilir mi?" 

-"Yanlış bulan çokça MHP'li kardeşimiz var"-

Kılıçdaroğlu 'nun da Bahçeli'yle görüşmek istediğini hatırlatan Şahin, konuşmasını şöyle tamamladı:

"Onu da reddetti. Şimdi beyannamelerini açıkladılar, 'Biz 1 Kasım'dan sonra HDP dışındaki partilerle koalisyon kurabiliriz ve hazırız' dediler. Sürekli reddeden bir siyasi parti genel başkanı. Şimdi diyelim ki böyle bir ihtimal oldu. Ondan randevu istendiğinde verip vermeyeceği bile belli değil. Görüşme talebinde bulunsanız, reddedeceği anlaşılıyor. Böyle bir siyasi parti ile diyalog kurarak bir yere varılabilir mi? Dolayısıyla bu politikayı yanlış bulan çokça MHP'li kardeşimiz var. Bu yanlışlığı davranışlarıyla ortaya koyan biri oldu o da MHP'yi kuran merhum Alparslan Türkeş'in oğlu Tuğrul Türkeş."

Şahin, daha sonra köyde yapılan halı sahada incelemelerde bulundu.