AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Şahin:

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Şahin:
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Şahin:
- "(Ankara'daki terör saldırısı) Geçici hükümette görev kabul etmeyen o siyasi partilerin genel başkanları diyorlar ki, 'İçişleri Bakanı istifa etsin, falan bakan istifa etsin, neden ciddi tedbirler alınmadı?' Bir defa, beyler, sizin böyle bir şey söylemeye hakkınız yok. Size bu kabinede görev teklif edildi, belki içişleri bakanı sizden olacaktı. Neden reddettiniz?"

KARABÜK (AA) - AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin,  Ankara 'daki terör saldırısına ilişkin, "Geçici hükümette görev kabul etmeyen o siyasi partilerin genel başkanları diyorlar ki 'İçişleri Bakanı istifa etsin, falan bakan istifa etsin, neden ciddi tedbirler alınmadı?' Bir defa, beyler, sizin böyle bir şey söylemeye hakkınız yok. Size bu kabinede görev teklif edildi, belki İçişleri Bakanı sizden olacaktı. Neden reddettiniz?" dedi.

Seçim çalışmaları kapsamında Karabük'te bulunan ve 100. Yıl Mahallesi'nde vatandaşlara seslenen Şahin, 7 Haziran'daki genel seçimden sonra herhangi bir partinin tek başına iktidar olamadığını ve koalisyon girişimlerinin sonuç vermediğini, bu nedenle ülkede siyasi bir istikrarsızlığın ortaya çıktığını söyledi. 

- "Siyasette de bazen milli takıma benzer durumlar olabilir"

Milli takımların nasıl oluştuğu hakkında bilgiler veren Şahin, "Başarılı sporcuları milli takıma çağırırlar. Ülkedeki kulüplerden futbolcu istenir onlar da ay yıldızlı formayı giyerler ve hepimizi temsil ederler. Milli formadan kaçılır mı? Kaçılmaz. Milli bir görev teklif edildiğinde bir insana, bir sporcuya, 'Bu bir milli görevdir, göğsümüzde al bayrağı taşırız, elimizden geldiği kadar ülkemizin, halkımızın başarısı için koşarız' der. Siyasette de bazen milli takıma benzer durumlar olabilir" diye konuştu. 

Türkiye 'de ilk defa milli takıma benzer hükümet modelinin gündeme geldiğini aktaran Şahin, 1 Kasım'a kadar kurulan seçim hükümetinin tıpkı milli takım gibi görev üstlendiğini ifade etti.

- "Partilerin genel başkanları şiddetle karşı çıktılar"

Hükümetin kurulma sürecini anlatan Şahin, şöyle devam etti:

"İlk önce partilerin genel başkanları şiddetle karşı çıktılar. 'Hayır biz bu hükümete bakan falan vermeyiz'. Bir tek kişi, 'Bu milli bir görevdir, böylesine kritik bir dönemde görevden kaçılır mı? Arkadaş, mademki bana bakanlık teklif edilmiş, bu millet, bu devlet için bu görevden kaçmam kabul ediyorum' dedi. Düşünebiliyor musunuz? Bir takımın sporcusu milli takıma çağrılıyor teknik direktör tarafından, o da diyor ki 'Hayır kardeşim ben kabul etmem ben milli formayı falan kabul etmem'. Bu futbolcuya hangi gözle bakarsınız? İyi gözle bakmayız değil mi?"

- "Belki İçişleri Bakanı sizden olacaktı neden reddettiniz?"

Ankara'da iki canlı bomba tarafından gerçekleştirilen ve 100'den fazla vatandaşın hayatını kaybettiği saldırıyı hatırlatan Şahin, şunları kaydetti:

"Şimdi bu geçici hükümette görev kabul etmeyen o siyasi partilerin genel başkanları diyorlar ki, 'İçişleri Bakanı istifa etsin, falan bakan istifa etsin, neden ciddi tedbirler alınmadı'. Bir defa, beyler, sizin böyle bir şey söylemeye hakkınız yok. Size bu kabinede görev teklif edildi, belki içişleri bakanı sizden olacaktı. Neden reddettiniz?"

- "Anayasa'ya bile aykırı hareket ediyorsunuz"

Milli görevden kaçmayan tek kişinin Tuğrul Türkeş olduğunu, milli görevi kabul ettiği için anında Türkeş'in MHP Genel Merkezi'ndeki odasının kapısından isminin kaldırıldığını belirten Şahin, "Yahu milli bir görevdir. Anayasa, 'Partiler güçleri oranında seçim hükümetinde bakan bulundurur' diyor. Siz Anayasa'ya bile aykırı hareket ediyorsunuz. Hem Anayasa üzerine yemin edeceksiniz hemde Anayasa'ya aykırı hareket edeceksiniz. Sonra da ortaya geçip konuşacaksınız" dedi.

Şahin, daha sonra Hürriyet ve Beşbinevler mahallelerinde vatandaşlarla bir araya gelerek Karabük'e yapılan yatırımlardan bahsetti ve partisinin projelerini anlattı.