AK Parti Karabük Milletvekili Kahveci:

AK Parti Karabük Milletvekili Kahveci:
AK Parti Karabük Milletvekili Kahveci:
- "12 yıllık iktidarlarımız döneminde Karabük'e eğitimden sağlığa, ulaşımdan turizme her alanda yapılan yatırımlar 3 milyarı aştı"

KARABÜK (AA) - AK Parti Karabük Milletvekili Osman Kahveci, kente 12 yılda yapılan yatırımların 3 milyar lirayı aştığını bildirdi. 

Kahveci, yaptığı yazılı açıklamada, TBMM'de gündem dışı yaptığı konuşmada, Karabük'te partileri döneminde yapılan yatırımları anlattığını belirtti. 

Kentin, cumhuriyetin ilk yıllarındaki ağır sanayi hamlelerinden birisi olan Karabük Demir Çelik Fabrikaları'nın (KARDEMİR) kuruluşuyla doğan bir şehir olduğunu bildiren Kahveci, "İktidarları döneminde Türkiye 'de olduğu gibi Karabük'te de her alanda büyük değişim ve gelişim yaşandı. 12 yıllık iktidarlarımız döneminde Karabük'e eğitimden sağlığa, ulaşımdan turizme her alanda yapılan yatırımlar 3 milyarı aştı. Bazı proje ve çalışmalar da devam etmektedir. Bunun sonucu ilimiz, göç alan yerlerden birisi haline geldi. Kapanın eşiğine gelen KARDEMR ise bugün kapasitesini 3 milyon tona çıkardı. Dış ticaret hacminde 23 kat, ihracatında ise 16 kat artış gerçekleşti" değerlendirmesinde bulundu.

Kahveci, Karabük'ün temiz su ihtiyacının 2040 yılına kadar çözüldüğünü vurgulayarak, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

"Eğitim alanında 500'ün üzerinde yeni derslik yapıldı. Kentimiz eğitimde Türkiye ortalamasının üzerinde bir konuma yükseldi. İlimiz 14 fakülte, 11 yüksek okulu ve 42 bin öğrencisiyle yeni bir üniversiteye kavuşmuştu. Sağlık alanında 150 milyon liranın üzerinde bir yatırım yapılmıştır. 450 yataklı modern bir hastaneyi kentimize kazandırdık. Karayolları ve demiryolları konusunda önemli gelişmeler kaydettik.  Spor alanında  220 milyon lira yatırım yapılmış ve bazı yatırımlar halen devam etmektedir. Tarım ve hayvancılık alanında da büyük gelişmeler sağladık.  Bu amaçla 2 adet baraj ve 10 adet sulama göletlerinin yapımı ve projelendirilmesi çalışmaları devam etmektedir. Karabük sadece sanayi kenti değildir. Tarihi ve doğal güzellikleriyle de ön plana çıkmaya başlamıştır."