Akılcı İlaç Kullanımı Programı

Akılcı İlaç Kullanımı Programı
Akılcı İlaç Kullanımı Programı
KARABÜK (AA) - Karabük'te, Akılcı İlaç Kullanımı Programı'nın uygulamasının başladığı bildirildi.İl Sağlık Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada, tüm...

KARABÜK (AA) - Karabük'te, Akılcı İlaç Kullanımı Programı'nın uygulamasının başladığı bildirildi.

İl Sağlık Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada, tüm dünyada olduğu gibi Türkiye'de de yanlış ve gereksiz ilaç kullanımının, halk sağlığını etkileyen ciddi bir sorun olduğu belirtildi. 

 Dünya Sağlık Örgütü'nün önerileri doğrultusunda, Akılcı İlaç Kullanımı Programı'nın bakanlık onayı sonrası uygulamaya konulduğu vurgulanan açıklamada, şu ifadelere yer verildi. 

"Bilinmelidir ki akılcı olmayan ilaç kullanımı hastaların tedaviye uyumunun azalmasına, ilaç etkileşimlerine, antibiyotiklere karşı direnç gelişmesine, hastalıkların tekrarlamasına ya da uzamasına, istenmeyen etki görülme sıklığının artmasına ve tedavi maliyetlerinin artmasına neden olmaktadır. Akılcı olmayan antibiyotik kullanımı sonucunda karşılaşılan en ciddi sorunlardan biri bakterilerin antibiyotiklere karşı direnç geliştirmesi ve antibiyotiklerin o bakterilere karşı etkisiz hale gelmesidir. Program dahilinde vatandaşlarımız uyarılacak ve öneriler sunulacaktır."