Alzheimer hastası kadına Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı sahip çıktı

Alzheimer hastası kadına Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı sahip çıktı
Alzheimer hastası kadına Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı sahip çıktı
- Karabük'te atıl durumdaki eşyasız evde yaşam mücadelesi veren 82 yaşındaki alzheimer hastası Vasfiye Ünal, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü görevlilerince huzurevine yerleştirildi

KARABÜK (AA) - Karabük'te 82 yaşındaki alzheimer hastası Vasfiye Ünal, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğünce yalnız yaşadığı virane evden huzurevine yerleştirildi.

Alınan bilgiye göre, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü ekipleri, Ünal'ın Bayır Mahallesi Seyhan Caddesi'nde atıl durumdaki evde yalnız yaşadığı ihbarı üzerine harekete geçti. Kapının kilitli olması üzerine komşularıyla irtibata geçen ekipler, yaşlı kadının üvey kızı tarafından bir hafta önce virane haldeki eve yerleştirildiğini öğrendi.

Görevlilerin ulaştığı kadının üvey kızı Satiye İstencioğlu, eve gelerek kilitli kapıyı açtı.

Ünal'ı yere serili yatakta uyurken bulan ekipler, kadının sobadan başka eşyanın bulunmadığı, elektriği ve suyu kesik evden huzurevine yerleştirilmesini kararlaştırdı.

Bir haftadır kilitli olduğu evde, kötü koşullarda yaşam mücadelesi veren kadın, yürümekte güçlük çektiği için görevlilerin yardımıyla araca bindirildi. 

Ünal, Karabük Eğitim ve Araştırma Hastanesinde sağlık kontrolünden geçirilmesinin ardından Yücel Huzurevine yerleştirildi. 

- "Daha önce huzurevine götürmeyi denedik, kendisi gitmek istemedi"

Ünal, gazetecilere yaptığı açıklamada, virane haldeki evde çok üşüdüğünü belirterek,  "Orada soğuktan yatıyordum. Burada mutluyum. Allah razı olsun herkesten. Artık üşümüyorum" dedi.

Kadının üvey kızı Satiye İstencioğlu da 8 aydır Ünal'a evinde baktığını kaydederek, "Mecbur kaldım. Evde yemek yemeyecek hale geldim. Evimiz çok berbat oldu, evimiz müsait değil. O da rahat etsin, biz de rahat edelim istedim. Gün boyunca yemeğini getiriyorduk. Köyden de eşyasını getirecektik ama nasip olmadı, getiremedik. Daha önce huzurevine götürmeyi denedik, kendisi gitmek istemedi" diye konuştu. 

Huzurevi Müdürü Murat Sevinç de görevlerinin muhtaçlara sahip çıkmak olduğunu anlatarak, "Vasfiye Teyzemiz buraya ihbarlı geldi. Öz bakımını yaptık. Odasına yerleştirdik kendisini. Çalışanlarımız ilgileniyor. Vasfiye Hanım gibi büyüklerimiz bize Allah'ın emaneti" ifadesini kullandı. 


  ETİKETLER:

  Alzheimer

  ,

  Yemek

  ,

  Aile

  ,

  Kadın

  ,

  Yaşam

  ,

  eğitim

  ,

  sosyal