Ankara'daki patlama

Ankara'daki patlama
Ankara'daki patlama
- AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Şahin: - "1 Kasım seçimlerini huzur ve barış içinde geçirmek istiyoruz. Ama terör örgütü buna engel olmaya çalışıyor. Ancak biz vatandaşımızın sağduyusuna inanıyoruz"

KARABÜK (AA) - AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin, Ankara 'da yaşanan patlamaya ilişkin, "1 Kasım seçimlerini huzur ve barış içinde geçirmek istiyoruz. Ama terör örgütü buna engel olmaya çalışıyor. Ancak biz vatandaşımızın sağduyusuna inanıyoruz" dedi.

Şahin, Karabük'ün Yenice ilçesinde gazetecilere yaptığı açıklamada, Ankara'da meydana gelen patlamanın herkesi derinden üzdüğünü söyledi.

İnsanlığın en büyük düşmanlarından birinin terörizm ve hiçbir kural tanımayan, insanlıktan, vicdandan, herhangi bir din ile inançtan uzak olan terör örgütleri olduğunu vurgulayan Şahin, şöyle konuştu:

" Türkiye uzun süredir terörle mücadele etmektedir. Sadece bir tek terör örgütü yok, Türkiye'yi karıştırmak, kaos meydana getirmek ve hızını kesmek isteyen bir tek terör örgütüyle mücadele etmiyor ülkemiz. Yıllardır adını kamuoyunun yakından bildiği, 'reklamları olmasın' diye isimlerini söylemeyeceğim terör örgütleri, ülkede kaos ve kargaşa çıkartıyor. Kamu düzenini bozmaya çalışarak vatandaşların geleceğe güvenle bakmasına engel olmaya çalışıyorlar."

Şahin, seçimlerden önce bazı terör örgütlerinin, vatandaşların siyasi kanaatlerine etki yapmak amacıyla bu tür eylemler düzenlediğine dikkati çekerek, şunları kaydetti:

"7 Haziran seçimlerinden bir veya iki gün önce Diyarbakır'da da böyle bir canlı bomba eylemi olmuş, orada da çokça vatandaşımız hayatını kaybetmişti. Şimdi Ankara'da da 'Barış Yürüyüşü' adı altında yapılmaya çalışılan bir yürüyüş öncesi 'canlı bomba' olduğu söyleniyor, henüz kesin açıklama yapılmadı. İddialara dayalı konuşuyorum. Yine canlı bomba patlatıldı. Canlı bombanın kendisi de ölmüştür ve oradaki birtakım vatandaşlarımızın hayatını kaybetmesine, önemli bir bölümünün de yaralanmasına neden olmuştur."

- "Vatandaşımızın sağduyusuna inanıyoruz"

Terörle mücadelenin kolay olmadığını, çünkü terörün ne zaman , nerede, ne yapacağının daha önceden kestirilemediğini anlatan Şahin, "Bunun için güvenlik güçlerimiz, istihbaratımız elinden geldiği kadar dikkatli olmaya çalışıyor. Bazen gözden kaçan, dikkatten kaçan bir terör eylemi de olabiliyor. Bütün bunlar bizim devlet olarak, güvenlik güçlerimizin daha dikkatli olmaları sonucunu doğurur. Bu tür eylemler olmadan önce istihbaratını yaparak önlemek, emniyetimizin, güvenlik güçlerimizin en başta gelen görevidir" diye konuştu. 

Şahin, Ankara'daki terör eyleminin de tüm ayrıntısıyla inceleneceğinin altını çizerek, bundan sonra bu tür eylemlerin meydana gelmemesi için hangi tedbirlerin alınması gerektiği konusunun hükümet ve güvenlik güçleri nezdinde detaylarıyla ele alınacağını dile getirdi.

"Biz 1 Kasım seçimlerini huzur ve barış içinde geçirmek istiyoruz. Ama terör örgütü buna engel olmaya çalışıyor. Ancak biz vatandaşımızın sağduyusuna inanıyoruz" diyen Şahin, 1 Kasım seçimlerini önceki seçimlerde olduğu gibi her türlü şaibeden uzak geçirmek gerektiğini sözlerine ekledi.