Ankara'daki terör saldırısı

Ankara'daki terör saldırısı
Ankara'daki terör saldırısı
- CHP Genel Başkan Yardımcısı Berberoğlu: - "Bir siyasetçi olarak ben atanmışı hedef almam, onun siyasi sorumluluğunu üstlenen siyasetçiyi hedef alırım. Bu durumda da bu İçişleri ve Adalet Bakanıdır"

KARABÜK (AA) - CHP Genel Başkan Yardımcısı Kadri Enis Berberoğlu, Ankara 'daki terör saldırısına ilişkin, "Bir siyasetçi olarak ben atanmışı hedef almam, onun siyasi sorumluluğunu üstlenen siyasetçiyi hedef alırım. Bu durumda da bu İçişleri ve Adalet Bakanıdır" dedi. 

 Berberoğlu, partisinin Karabük İl Başkanlığı'nda düzenlediği basın toplantısında, Ankara'da yaşanan terör saldırısı karşısında CHP'nin üstüne düşen 92 yıllık sorumluluğa uygun bir davranış içine girdiğini söyledi.

CHP'nin kimlik siyaseti yapmadığını anlatan Berberoğlu, "Bugün kimlik siyaseti yapan partiler sorunun maalesef parçası oluyor, çözümü olamıyor. 'Şucuyuz, bucuyuz' diyerek yola çıkarsanız, 'şuna karşıyız, buna küsüz, ötekine düşmanız' diye yola çıkarsanız bu işi çözemiyoruz. Bu işi çözememenin faturası her geçen gün artıyor. Can olarak ödüyoruz, elem keder olarak ödüyoruz. Oluşturduğu travma sonucu bir araya gelemeyerek ödüyoruz. Daha önemli meseleler için bir masanın etrafından oturup konuşamaz hale geliyoruz" diye konuştu. 

- "Siyaset kurumu çözüm üretmez"

"Bunu kırmak için Genel Başkanımız, Başbakanın davetini kabul etti ve kendisiyle görüştü" diyen Berberoğlu, "Siyasi sorumluların mutlaka bu işin gereğini yapmalarını talep etti. Bir siyasetçi olarak ben atanmışı hedef almam, onun siyasi sorumluluğunu üstlenen siyasetçiyi hedef alırım. Bu durumda da bu İçişleri ve Adalet Bakanıdır. Kendilerinin bu siyasi sorumluluğu görüp ve uygun davranıp istifaları veya Başbakanın ortak sorumlu olarak onların sorumluluğunu da kabul ederek kendisinin gereğini yapması ya onları görevden alması ya da 'bu işin sorumluluğu bana aittir' demesi. İkisinin de yapılmadığı yerde siyaset kurumu çözüm üretmez" değerlendirmesinde bulundu.

"Burası Suudi Arabistan değildir" diyen Berberoğlu, orada bile Hac faciasının sorumlularının 24 saat sonra görevden alındığını aktararak, şöyle devam etti:

"Japonlar kendilerini öldürüyor, kimse bunları beklemiyor. En azından bu kadar Cumhuriyet tarihinin en büyük terör saldırısının bir siyasi sonucu olması lazım. Siyasi sorumlusu olması gerekli ve bu siyasi sorumlunun da gereği yapması gerekir."

- "Genel başkanı sıfatıyla diğer iki liderden randevu istedi"

Kılçadaroğlu'nun MHP ve HDP liderlerinden randevu istemesini de değerlendiren Berberoğlu, "Bu davranış CHP'nin 7 Haziran öncesinde ve sonrasında geldiği benzersiz konumunu gösteriyor. O da her partiyle konuşabilen, kimlik siyaseti yapmadığı için de sorunlara çözüm sunabilen, sorunun parçası haline gelmeyen bir siyasi partinin genel başkanı sıfatıyla diğer iki liderden randevu istedi. Umarım bu randevular gerçekleşir ve seçime kadarki süreci bu memleket dirlik, düzen, barış ve huzur içinde geçirir" dedi.

- "CHP'siz bir iktidarın da bu ülkeye hayır getireceğini düşünemiyorum"

CHP'nin iktidarından başka hiçbir alternatifin bu ülkenin girdiği dar boğazı aşmasına yardımcı olmayacağını savunan Berberoğlu,şöyle devam etti:

"Sebebi, bugün siyasi sorumlular. O siyasi sorumluların tarafı olmuş ve o siyasi sorumlulardan nemalanan partilerle çözülemez. Bugün bir parti bariz olarak dini pozisyonunu koruyor. Diğer iki parti ise etnik pozisyonlarıyla gidip seçmenden oy istiyor. Terör meselesi de dahil olmak üzere buralara ön koşulsuz ön yargısız, 'Önce Türkiye ' diye yaklaşabilen tek parti CHP'dir. CHP'siz bir iktidar düşünemiyorum ve CHP'siz bir iktidarın da bu ülkeye hayır getireceğini düşünemiyorum." 

- "Terör temelinde silahlı propagandadır"

"Cumartesi günü işlenen terör eyleminin bu ülkede kime fayda sağlayacağını düşünüyorsunuz" diye soran Berberoğlu, sözlerini şöyle tamamladı:

"Terör temelinde silahlı propagandadır. 'Aferin' diyen çıkacak mı? Cumhuriyet tarihinin bu en kanlı, vicdansız, insafsız ve alçak eylemine aferin diyen çıkacak mı? Bunda hangi örgüt kendi silahlı propagandasını yapıyor diye düşünün. Bizim coğrafyadaki hangi siyasetten gelirse gelsin, hangi aidiyetten gelirse gelsin bir insanın vicdanına sığdırması mümkün değil."