Belediye Başkanları Birliği Toplantısı

Belediye Başkanları Birliği Toplantısı
Belediye Başkanları Birliği Toplantısı
- Belediye Başkanları Birliği Genel Başkanı Keleş: - "Belediye başkanın her şekilde haklarını savunan, belediye başkanına sahip çıkan bu konuda da eksiklikler olduğunu düşünüyorum. Kurumsal taassup oluşması ya da bir meslek taassubu oluşması noktasında Belediye Başkanları Birliği inşallah çok önemli bir görev üstelenecek"

KARABÜK (AA) -  Belediye Başkanları Birliği Genel Başkanı Mehmet Keleş, "Belediye başkanın her şekilde haklarını savunan, belediye başkanına sahip çıkan bu konuda da eksiklikler olduğunu düşünüyorum. Kurumsal taassup oluşması ya da bir meslek taassubu oluşması noktasında Belediye Başkanları Birliği inşallah çok önemli bir görev üstelenecek" dedi.

Safranbolu ilçesinde bir konakta düzenlenen Belediye Başkanları Birliği Yönetim Kurulu Toplantısı'nda konuşan Keleş, birliğin bir ihtiyaçtan doğduğunu, belediye başkanlarının temsili noktasında ciddi eksiklikler olduğunu söyledi.

En büyük sivil toplum örgütü olma yolunda hızla ilerlediklerini, bin 104 belediye başkanının üye formu doldurduğunu ifade eden Keleş, "İnşallah bu sayı mevcutların tamamı olmak üzere, Türkiye 'de en büyük sivil toplum kuruluşlarından birisi olacak. İnşallah yakında, Bakanlar Kurulu'ndan karar çıkarılarak kamu yararına çalışan bir dernek statüsüne kavuşarak Belediye Başkanları Birliği olarak yolumuza devam edeceğiz" diye konuştu.

Keleş, belediye başkanlarının verimliliğini artırmayı hedeflediklerini vurguladı.

- "Şehrin imkanlarını da imkansızlıklarını da en iyi belediye başkanı bilir"

Geçmişte hata yapan ya da bazı şeyleri eksik yapan belediye başkanlarının eksikliklerinden, hatalarından yola çıkarak gelecekte hata yapmamalarını sağlayıcı tedbirler alma hedefi koyduklarını anlatan Keleş, "Belediye başkanlarımızın saygınlığı konusunda, birçok noktada bunun eksikliğini belediye başkanı olarak görüyorum. En çok şikayet ettiğimiz konulardan bir tanesi, bir konuda bize soru sorulmaması ya da görüşümüzün alınmaması. Hangi siyasi partiden olursak olalım. O şehrin kimliğini, kişiliğini, karakterini, yapısını, insan yapısını her şeyini en iyi belediye başkanı bilir. İmkanlarını da imkansızlıklarını da en iyi belediye başkanı bilir. Dolayısıyla belediye başkanının biraz daha kale alınan kişi haline dönüşmesi noktasında da Belediye Başkanları Birliği'nin kendisine koyduğu hedefler var" ifadelerini kullandı.

Keleş, belediye başkanını savunan bir kurum olma taraftarı olduklarını kaydederek, konuşmasını şöyle tamamladı:

"Belediye başkanın her şekilde haklarını savunan, belediye başkanına sahip çıkan bu konuda da eksiklikler olduğunu düşünüyorum. Kurumsal taassup oluşması ya da bir meslek taassubu oluşması noktasında Belediye Başkanları Birliği inşallah çok önemli bir görev üstelenecek. Yani merkezi idarenin bazı yetkilerini, imkanlarını, güçlerini yerel yöneticilere devretmesi noktasında inşallah Belediye Başkanları Birliği olarak bizim kendimize görev olarak seçtiğimiz hedeflerimizden. Bu anlamda bir çalışma başlattık. Özellikle belediye başkanlarımızın özlük haklarıyla alakalı Belediyeler Birliği'nin katkısıyla belediye başkanları mali ve sosyal hakları önerisini hazırladık. Bunu inşallah önümüzdeki günlerde hem Cumhurbaşkanımıza hem Başbakanımıza, İçişleri ve Maliye bakanımıza takdim edeceğiz."

Toplantıya, çok sayıda il, ilçe ve belde belediye başkanı katıldı.