Çalışma ve İş Kurumu Karabük İl Müdürü Güven:

Çalışma ve İş Kurumu Karabük İl Müdürü Güven:
Çalışma ve İş Kurumu Karabük İl Müdürü Güven:
- "Amacımız ilimizde işsizlik rakamlarının aşağıya indirilmesini sağlamak"

KARABÜK (AA) - Çalışma ve İş Kurumu (İŞKUR) Karabük İl Müdürü Coşkun Güven, şehir de işsizlik rakamlarını düşürmek için her türlü çalışmayı yaptıklarını bildirdi. 

Güven, gazetecilere yaptığı açıklamada, Karabük'te her ay 700 kişiye işsizlik ödeneği verildiğini belirterek, işsizliğin azaltılması konusunda programlar yaptıklarını söyledi.

İşsizlik konusunda Türkiye 'deki ortalamanın altında olduklarını belirten Coşkun," İşsizlik sigortası maaşıyla ilgili husus İŞKUR'un görevi dahilinde. İşsizlik sigortası kapsamında yaklaşık her ay 700 kişiye 6 ay ile 10 ay arasında işsizlik ödeneği ödemekteyiz. İşsizlik ödeneğini alabilmesi için işverenlerimizin ve işsizlerimizin işten çıkışlarla ilgili bazı kriterleri yerine getirmesi gerekiyor" ifadesini kullandı.

Özellikle İŞKUR'a kendi isteğiyle işten çıkanların kanundan yararlanmak için başvuruda bulunduğunu vurgulayan Güven, şunları kaydetti:

"İşsizlik ödeneğimizin ödenebilmesi için birinci şart kişinin kendi isteği dışında işsiz kalması gerekiyor. Son 3 yılda toplam 600 gün prim ödemiş olması gerekiyor ve işten ayrılmadan geriye dönük 120 gün içerisinde kesintisiz prim ödemiş olması lazım. Bu üç şart yerine getirildiği taktirde işten çıktıktan sonra bir ay içerisinde kişiler bize müracaat ediyor, biz de aynı ayın içerisinde maaşını bağlayarak PTT aracılığıyla bunları ödüyoruz."


  ETİKETLER:

  Türkiye

  ,

  İŞKUR

  ,

  İşsizlik

  ,

  Prim

  ,

  ,

  ödemiş