Cezaevinde tiyatro gösterisi

Cezaevinde tiyatro gösterisi
Cezaevinde tiyatro gösterisi
- Karabük T tipi Cezaevi'nde "Son Kuşlar" isimli tiyatro oyunu sahnelendi

KARABÜK (AA) - Kültür ve Turizm Bakanlığı Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü ve Adalet Bakanlığı Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğünün ortaklaşa yürüttüğü sosyal sorumluluk projesiyle aynı ismi taşıyan "Son Kuşlar" tiyatro oyunu Karabük T tipi Cezaevi'nde sahnelendi.

Sait Faik Abasıyanık'ın "Son Kuşlar" eserinden Firdevs Aylin Tez'in oyunlaştırdığı,  İstanbul Devlet Tiyatroları Sanatçısı Turgay Tanülkü'nün yönettiği ve başrolünü oynadığı esirin oyuncuları mahkum ve tutuklu yakınlarından oluşuyor.  Türkiye 'nin çeşitli illerindeki 223 cezaevinde sahnelenecek oyun ile 180 bin tutuklu ve 200 bin hükümlüye ulaşılması planlanıyor.

 Karabük Cumhuriyet Başsavıcı Ahmet Fatih Ağca, tiyatro gösterisi sonunda Sanatçı Tanülkü ve oyunculara çiçek takdim etti. Oyunu Karabük Vali Yardımcısı Yunus Kalaycı, İl Emniyet Müdürü Serhat Tezsever, cezaevinde yatan tutuklu ve hükümlüler izledi.

Tanülkü, oyun sonunda gazetecilere yaptığı açıklamada, projeyi 1972 yılında cezaevinde yatarken düşündüğünü belirtti, daha sonra da Sait Faik Abasıyanık'ın eseri olan "Son Kuşlar"ı proje kapsamında sahnelemeye başladıklarını söyledi. 

Tanülkü, 1981 yılında mahkumlarla cezaevinde tiyatro yapmaya başladığını belirti. Tanülkü, şöyle devam etti:

"Bugüne kadar bin 740 mahkum ile tiyatro yaptım. Derslerimiz hala devam ediyor. Bu yaklaşım ile insan duygularının hiçbir zaman yok edilmeyeceğini gösteriyoruz. Sevdanın ve barışın elde edilebilmesi için ilk önce kendimiz ile barışık olmamız gerektiğini öğütleyen bir oyundur. Koşullar ne olursa olsun insanı sevmek ve onu kollamak lazım. Bu oyun karşımızdaki insanları anlayabilme duygusudur. İnsan kokusuyla birleştirilen bir öyküdür. Bunun için çok mutluyum." 

Tanülkü, proje kapsamında Karabük'te 58'inci oyunlarını sahnelediklerini aktararak, yaklaşık 30 bin tutuklunun oyunlarını izlediğini sözlerine ekledi.