Cumhurbaşkanı Erdoğan, Karabük'te

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Karabük'te
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Karabük'te
- Erdoğan, toplu açılış töreninde konuştu: (2) - ''Ben Çözüm Süreci'nin yanındayım, arkasındayım, hepsinden öte içindeyim. Bunun dışında olmam mümkün değil. Şimdi de diyorum ki elinde silah olanlar, eğer Çözüm Süreci konusunda samimiyseler, IRA gibi onlar da silahlarını betona gömsünler'' - ''Şimdi onlar kaçıyorlar. Dosyalar açıklandıkça bakıyorsunuz, imamları ile beraber kaçıyorlar. Madem suçunuz yok, niye kaçıyorsunuz? Niye? Çünkü Pensilvanya'daki 1999'da öyle kaçtı. Davet ettim, gelmedi. Siyasete sonuna kadar saygımız var ama ihanete asla tahammülümüz yok'' - "Şimdi çıkmışlar diyorlar ki 'Cumhurbaşkanlığı yeminine aykırı hareket ediyor. Tarafsız davranmıyor.' Kardeşlerim, ben bir partinin tarafı olduğumu ifade etmiyorum, milletimin tarafı olduğumu ifade ediyorum. Ama bunlar bunu anlamayacak kadar siyaseti de bilmiyorlar'' - ''Çatışmadan, kandan, ölümden, acıdan, düşmanlıktan medet umanların, tüm onların karşısında, tüm gövdemle durmazsam milletim ile aramdaki ahdin gereğini yerine getirmemiş olurum''

KARABÜK (AA) - Cumhurbaşkanı Recep TayyipErdoğan, ''Ben Çözüm Süreci'nin yanındayım, arkasındayım, hepsinden öte içindeyim. Bunun dışında olmam mümkün değil. Şimdi de diyorum ki elinde silah olanlar, eğer Çözüm Süreci konusunda samimiyseler, IRA gibi onlar da silahlarını betona gömsünler'' dedi.

Erdoğan, kent meydanında düzenlenen toplu açılış töreninde yaptığı konuşmada, maalesef dün olduğu gibi bugün de ülkesine güvenmeyenlerin, milletine sırtını dönenlerin olduğunu belirtti.

Türkiye 'nin 2023 hedefleri doğrultusunda azimle, kararlılıkla yürürken yollarına taş koymaya çalışanların, treni raydan çıkarmaya çalışanların olduğunu ifade eden Erdoğan, aradan geçen 100 yıla rağmen Çanakkale'deki mücadelenin hala anlaşılamadığını, bunu anlamamış veya yanlış anlayanlar olduğunu üzüntüyle müşahede ettiğini söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ''Ben, 42. alayın kahramanlarının çocukları olan, torunları olan tüm bu gerçekleri gördüğünüze, tüm bu oyunların farkında olduğunuza inanıyorum. Bakınız, benzer kaynaklardan beslenen iki ayrı yapı, Türkiye'nin son 10-12 yıldaki kazanımlarına saldırıyor. Kimi silahla, kimi molotofla, çatışmayla, huzuru tehdit ederek bunu yapıyor. Kimi de daha sinsice yöntemlerle, devletin içine sızarak insanların haklarını gasp ederek, en ulvi duygularını istismar ederek aynı gayeye hizmet ediyor, amaç aynı'' diye konuştu. Bunların Türkiye'yi yeniden istikrarsızlığın, güvensizliğin, çatışma ortamının içine sokarak hedeflerinden uzaklaştırmanın gayreti içinde olduklarını belirten Erdoğan, muhalefetin de bunlara çanak tuttuğunu kaydetti. 

Erdoğan, konuşmasını şöyle sürdürdü:

''Dikkat etmenizi istiyorum, dünyanın neresinde ülkemizin aleyhine, milletimizin aleyhine bir söz söylenmişse, bir yapılmışsa bu iki yapı ve muhalefet hemen peşine takılıyor, aynı şeyleri tekrar etmeye başlıyor. Hatta bu kadarla da kalmıyor, dünyanın dört bir yanında Türkiye karşıtı bildiriler yayınlatıyor, mektup yazıp ülkelerini oralara şikayet ediyorlar. Yalancı gazetelere sayfa sayfa ilanlar veriyorlar, ülkemiz aleyhine. Neymiş, 'Türkiye'de özgürlük yokmuş.' Elinize, dilinize dursun, el insaf. Sırf Cumhurbaşkanı düşmanlığı adına, sırf Hükümet düşmanlığı adına kendi ülkesine ve milletine düşmanlık edenlerin safına katılmak, bu konunun içinde yer almak ne demek? Böyle bir şey olabilir mi? Altını delmeye çalıştıkları bu geminin içinde hepimiz birlikte yaşamıyor muyuz? Bu ülkenin gördüğü her zarardan bunlar da payına düşeni almayacak mı?''

- ''Hizmet edene saygılıyız ama haine asla''

Siyasetin başka, ihanetin başka bir şey olduğunu belirten Erdoğan, ''Hizmet başka şey, hainlik başka şey. Demokrasi başka, ülkeyi ve milleti bölmeye çalışmak başka şey'' dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ''Paralel nerede, kardeşlik burada'' sloganları üzerine, ''Şimdi onlar kaçıyorlar. Dosyalar açıklandıkça, bakıyorsunuz imamlarıyla beraber kaçıyorlar. Madem suçunuz yok, niye kaçıyorsunuz? Niye? Çünkü Pensilvanya'daki 1999'da öyle kaçtı. Davet ettim, gelmedi. Siyasete sonuna kadar saygımız var ama ihanete asla tahammülümüz yok. Biz bunların gerçekten hizmet ettiğini sanıyor, onun için de elimizden gelen desteği veriyorduk. Hizmet edene saygılıyız ama haine asla'' ifadelerini kullandı.

Demokrasi talebinin sonuna kadar arkasında olduklarını vurgulayan Erdoğan, ancak bölücülüğe asla rıza gösteremeyeceklerini belirtti. Erdoğan, ''Aradaki çizgiyi karıştırırsanız, kendinizi mahşeri vicdanda hesaba çekilirken bulursunuz'' dedi.

Cumhurbaşkanı olarak konumunun, Türkiye'deki 78 milyon insanın tamamının hakkını, hukukunu, savunmayı gerektirdiğini ifade eden Erdoğan, ''Bunun için ne yapmam gerekiyorsa onu yaparım. Kimseden de çekinmem. Ben bugüne kadar daima milletimin yanında oldum. Şimdi çıkmışlar diyorlar ki 'Cumhurbaşkanlığı yeminine aykırı hareket ediyor. Tarafsız davranmıyor.' Kardeşlerim, ben bir partinin tarafı olduğumu ifade etmiyorum, milletimin tarafı olduğumu ifade ediyorum. Ama bunlar bunu anlamayacak kadar siyaseti de bilmiyorlar'' şeklinde konuştu.

Çözüm Süreci'ni başlatan ve bu aşamaya kadar getirenin kendisi olduğunu dile getiren Erdoğan, ''Nasıl başladık buna? Demokratik açılım diye başladık. Bu birinci kademeydi. İkinci kademe, Milli Birlik ve Kardeşlik Projesi olarak devam etti. Üçüncü kademe, Çözüm Süreci olarak devam ediyor. Ben Çözüm Süreci'nin yanındayım, arkasındayım hepsinden öte içindeyim. Bunun dışında olmam mümkün değil. Şimdi de diyorum ki elinde silah olanlar, eğer Çözüm Süreci konusunda samimiyseler IRA gibi onlar da silahlarını betona gömsünler. Ellerinde silah, Çözüm Süreci olmaz. Bununla kimseyi aldatamazsınız'' açıklamalarında bulundu.

-''Oyunları tabiiki milletime ifşa edeceğim''

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 7 Haziran seçimlerine giderken silahlarla, mezraları, köyleri, beldeleri, halkı tehdit ederek parlamentoya girmenin demokrasi olmadığının altını çizerek, şunları ifade etti:

''Bugün burada bir sorun varsa, sözlerini tutmayanlar, milleti aldatmaya çalışanlar varsa, elbette bunu çıkıp söyleyeceğim. Bunu milletim için söylüyorum. Milletimin huzuru için söylüyorum. Milletimin refahı için söylüyorum. Milletimin birlik ve beraberliği için söylüyorum. Çatışmadan, kandan, ölümden, acıdan, düşmanlıktan medet umanların, tüm onların karşısında tüm gövdemle durmazsam milletim ile aramdaki ahdin gereğini yerine getirmemiş olurum. Küçük hesaplarla hareket edenlerin, taşeronluğa soyunanların oyunlarını ortaya çıkarmazsak vazifemizi yapmış olamayız. Önce samimi olacaksınız, dürüst olacaksınız. Hesabi olmayacaksınız, hasbi olacaksınız, hasbi...

Ama bunlar işte fırsat buldukça, bir şey üretemeyince, proje üretemeyince ne yapıyorlar, Cumhurbaşkanına laf söylüyorlar. Ben milletimle beraberim. Ama bunların kiminle beraber olduğunu gayet iyi biliyorum. Aynı şekilde paralel devlet yapılanmasıyla en büyük mücadeleyi yürüten birisiyim. Burada da bir sıkıntı görürsem elbette gerekli müdahaleyi, nereye kadar yapabiliyorsam yaparım. Ama şunu görmemiz lazım, buradan himmet diye topladıkları paraları diğer ülkelerdeki lobilere, Türkiye karşıtı bildiriler yayınlatmak, aleyhte faaliyetler yürütmek için kullananların oyunlarını tabiiki milletime ifşa edeceğim.''

(Sürecek)