"Deli Petro'dan Putin'e Moskof Mezalimi" konferansı

"Deli Petro'dan Putin'e Moskof Mezalimi" konferansı
"Deli Petro'dan Putin'e Moskof Mezalimi" konferansı
- Kırım Tatar Milli Meclisi Türkiye Temsilcisi Karatay: - "Rusların süregelen bu saldırgan politikaları, bugün bölgedeki diğer ülkeleri de tehdit etmeyi sürdürüyor"

KARABÜK (AA) - Kırım Tatar Milli Meclisi Türkiye Temsilcisi Zafer Karatay, "Rusların süregelen bu saldırgan politikaları, bugün bölgedeki diğer ülkeleri de tehdit etmeyi sürdürüyor." dedi.

Karabük Üniversitesi (KBÜ) Tarih Öğrenci Kulübünce Hamit Çepni Konferans Salonu'nda düzenlenen "Deli Petro'dan Putin'e Moskof Mezalimi" konferansında konuşan Karatay, Altınordu Devleti'nin yıkılmasının ardından kurulan Türk hanlıkların asırlarca Çarlık Rusyası'nın katliam ve sürgün politikasına maruz kaldığını söyledi.

Binlerce soydaşın katledildiğini ve insanlık dışı yöntemlerle topraklarını terk edilmeye zorlandığını ifade eden Karatay, "Rusların süre gelen bu saldırgan politikaları, bugün bölgedeki diğer ülkeleri de tehdit etmeyi sürdürüyor. Bugün Kırım'da insanlar, evinden çıkıp kayboluyorlar. Kırım Tatar Türklerine milli, dini, kültürel, siyasi ve ekonomik baskılar yapılıyor. Kırım Tatarlarının lideri Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu başta olmak üzere birçok Kırım Türk'ü Kırım'a sokulmuyor." diye konuştu.

Kırım'ı istila olaylarının yaşandığı ilk günlerde yüzlerce insanın eşyalarını topladığını, 18 Mart 1944'teki faciaları tekrar yaşayacakları korkusuyla hazırlıklarını yaptığını vurgulayan Karatay, şöyle devam etti:

"Günlerce aileler, evlerde sırayla nöbet tuttular, 'Aman bu sefer hazırlıksız yakalanmayalım, hiç olmazsa yanımızda yiyeceğimiz, içeceğimiz, birkaç gün de olsa bizi hayatta tutacak bir şeyler olsun' diye hazırlık yaptılar. Hala Kırım Tatarları, kendi mahallelerinde bu nöbetlerini tutuyorlar ama bizim elimizde silah yok, tank yok, tüfek yok, bizim sadece ve sadece haklı olduğumuz, bu toprakların gerçek sahibi olduğumuz gerçeği var ve buna olan çok kuvvetli inancımız var. Kırım Tatar halkı, Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği döneminde bütün dünyanın çekindiği Sovyetler Birliği'ne karşı mücadele etti ve devam da ediyor. Silahla topla tankla değil ama tamamen ellerinden gelen bütün imkanları kullanarak..."

Bu toprakların kendi toprakları olduğunu anlatan Karatay, haklarının gasbedildiğini ve bu hakların, merhameti, sağduyusu, adaleti olan, evrensel hukuka inanan devletlerin, güçlerin sahip çıkarak desteklemesiyle geri kazanılacağına inandıklarını aktardı.

Karatay, Rusya'nın tarih boyunca olduğu gibi bugün de saldırgan bir tutum sergilediğini, bu saldırgan tutumun ilk hedefinin Türkiye ile diğer Türk devlet ve topluluklarını yıpratmak olduğunu kaydetti.