Demir-çelik ihracatına yönelik analizler yerli olacak

Demir-çelik ihracatına yönelik analizler yerli olacak
Demir-çelik ihracatına yönelik analizler yerli olacak
- KBÜ bünyesinde kurulu Türkiye'nin ilk ve tek Demir Çelik Enstitüsünün, akreditasyon sürecini tamamlamasıyla demir-çelik sektörüne yönelik yaptığı analizlerin uluslararası geçerliliği olacak - Enstitü Müdürü Işık: - "Türkiye'deki birçok üretici ihracat için uluslararası düzeyde kabul gören akreditasyon koşullarında kalite kontrol testlerini yaptırması gerekiyor. Bu bağlamda ülkemizi dışa bağımlılıktan kurtarıyoruz"

KARABÜK (AA) - AHMET ÖZLER - Karabük Üniversitesi (KBÜ) bünyesinde kurulu Türkiye'nin ilk ve tek Demir Çelik Enstitüsünde, akreditasyon sürecinin tamamlanmasıyla, sektörde ihracat için gerekli olan uluslararası geçerlilikteki kontrol analiz belgelerinin verilebileceği bildirildi.

KBÜ ve Karabük Demir Çelik Fabrikaları (KARDEMİR) işbirliğiyle 4 bin 800 metrekarelik alanda 2013 yılında kurulan, demir-çelik sektörünün uluslararası ve ulusal standartlara uygun test, analiz ve deneyleri gerçekleştirebilen Enstitüde, test ve analizlerde uluslararası tanınırlık için başlatılan çalışmalarda sona gelindi.

KBÜ Demir Çelik Enstitüsü Müdürü Yrd. Doç. Dr. Memiş Işık, AA muhabirine yaptığı açıklamada, hedeflerinin Türkiye ve dünyada demir çelik üretimi konusunda yeni teknolojilerin geliştirilmesine, ürün kalitesinin artırılmasına, katma değeri yüksek vasıflı çelik üretilmesine, üretim atıklarının değerlendirilmesine, demir çelik tesislerindeki verimliliğin artırılmasına katkı sağlamak olduğunu söyledi.

Enstitünün uluslararası tanınırlığı konusunda Türk Akreditasyon Kurumu nezdinde çalışmalarda sona gelindiğini anlatan Işık, "Türkiye'deki birçok üretici ihracat için uluslararası düzeyde kabul gören akreditasyon koşullarında kalite kontrol testlerini yaptırması gerekiyor. Bu bağlamda ülkemizi dışa bağımlılıktan kurtarıyoruz. Enstitü olarak demir-çelik sektörüyle ilgili tüm faaliyet, test, deney ve projelerini yapabilecek durumdayız. Mekanik, fiziksel ve kimyasal testler yapabiliyoruz" diye konuştu.

- "Yeni ürünler üretilebilecek"

Işık, uluslararası tanınırlık için başlatılan çalışmaların çok önem taşıdığına işaret ederek şunları kaydetti:

"Akreditasyon Kurumu laboratuvarlarımızda yapılan çalışmaları değerlendirdi, gözlemledi. Kısa süre içinde akredite belgemizi alacağız. Bu sayede bizim yaptığımız test ve analizlerin bütün dünya ülkelerinde geçerliliği olacak. Bu gelişme ülkemizdeki bu sektörde faaliyet gösteren firmalar ve kurumlar için büyük bir şans ve getiri olacak. Ayrıca sırf test ve analiz nedeniyle ülkemizde üretilmeyen bazı bu alandaki ürünlerde üretilmeye başlayacak. Yurt dışına giden paralar ülkemizde kalacak. Yaptığımız çalışmalarla firmalarımızın katma değeri yüksek ürünler üretmesine, patent almalarına, yeni ürünler üretmelerine geçme sürecinde test, deney ve projelerle destek veriyoruz."