DSP Genel Başkanı Türker:

DSP Genel Başkanı Türker:
DSP Genel Başkanı Türker:
- "Biz bu seçimde bütün oylarımızı geri istiyoruz. Bazı insanlar çıkıp 'oyları bölmeyin' diyor. Biz de tam tersine diyoruz (herkesin oyu kendine)"

KARABÜK (AA) - DSP Genel Başkanı Masum Türker, temel hedeflerinin barajı aşmak olduğunu belirterek, "Biz bu seçimde bütün oylarımızı geri istiyoruz. Bazı insanlar çıkıp 'oyları bölmeyin' diyor. Biz de tam tersine diyoruz (herkesin oyu kendine)" dedi.

Karabük'te gazetecilere açıklama yapan Türker, son seçimde partisinin oylarının genellikle CHP 'ye gittiğini söyledi.

Bunun bu dönem değiştiğini, çünkü CHP'nin oylarının HDP'ye gittiğini savunan Türker, DSP olarak kendi oylarına talip olduklarını dile getirdi.

-"CHP'ye verilen oylarla seçilen milletvekilleri AKP 'ye gitti"-

Temel hedeflerinin barajı aşmak olduğunu, barajı aşmak için tüm gayretleriyle çalıştıklarını, bugüne kadar oylarının yüzde 5-6'sının sandık başına gitmediğini, sandık başına gitmeyen oylarının da önemli bir yer tuttuğunu anlatan Türker, şöyle konuştu:

"Ayrıca oylarımızın yüzde 5 civarında AK Parti'ye gitmiş olan oylardır. Bu oylar ciddi şekilde geriye dönecek. Başka partiye gitmiyor bunlar yalnız DSP'ye, yani başka bir sol parti yerine AK Parti'ye vermeyi tercih eden kesimdir. CHP'de de bir miktar oyumuz var. Biz bu seçimde bütün oylarımızı geri istiyoruz. Bazı insanlar çıkıp 'oyları bölmeyin' diyor. Biz de tam tersine diyoruz 'herkesin oyu kendine'. Sayın Kemal Kılıçdaroğlu 'na teşekkür ediyorum bizim yerimize söylüyor. CHP'nin oylarının bir kısmı HDP'ye yönlendiriliyor. Kendisi hemen çıkıp diyor ki, 'Ey CHP'liler partili olun siz hayır kurumu değilsiniz, Kızılay değilsiniz, oylarınızı HDP'ye vermeyin'. Ben de buradan hem Kemal Kılıçdaroğlu 'na hem de bütün CHP'lilere sesleniyorum. 'DSP bir hayır kurumu değil, Kızılay değil, bırakın DSP'liler oylarını kendilerine versinler'. Artık 'oyları bölüyorsunuz oylar AKP'ye gidiyor' hikayesi de sona erdi. Bugüne kadar CHP'ye verilen oylarla seçilen milletvekilleri AKP'ye gitti. Asıl CHP'ye verilen oylar AKP'ye gidecek. Çünkü hepimiz AKP iktidarının değişmesi için gayret gösteriyoruz."

Bir gazetecinin "Cumhurbaşkanı milletvekili seçilme yaşının 18 olması yönünde öneri sundu" şeklinde soruya Türker, "Bu düşünce bizim rahmetli Bülent Ecevit'ten var. Biz o zaman 18 yaşındaki insanların hem seçilme hem de seçme yaşı olarak belirlenmesini uygun görmüştük. Cumhurbaşkanının bizim bu düşüncemizi şu anda benimsemiş olmasından dolayı memnunuz. Demek ki cumhurbaşkanı da Demokratik Sol Parti'yi izliyor" diye cevap verdi.