Dünya Su Günü

Dünya Su Günü
Dünya Su Günü
- Karabük'ün Safranbolu ilçesinde TEMA Vakfı üyelerince Dünya Su Günü dolayısıyla Arnavutluk, Sırbistan, Kosova, Makedonya ve İtalya ile eş zamanlı basın açıklaması yapıldı

KARABÜK (AA) - Karabük'ün Safranbolu ilçesinde  Dünya Su Günü dolayısıyla  Türkiye Erozyonla Mücadele, Ağaçlandırma ve Doğal Varlıkları Koruma (TEMA) Vakfı üyeleri tarafından Arnavutluk, Sırbistan, Kosova, Makedonya ve İtalya ile eş zamanlı basın açıklaması yapıldı.

Hıdırlık Seyir Terası'nda toplanan üyeler, "su hayattır", "su gıdadır", "su doğadır" ve "su sağlıktır" yazılı dövizler taşıdı.

TEMA Vakfı Karabük Şubesi Başkanı Ramazan Sinekoğlu, Su Günü'nü yarın 81 ilde kutlayacaklarını, bugün ise vakfın üyeleri tarafından 5 ülkeyle eş zamanlı basın açıklaması yaptıklarını söyledi.

Amaçlarının suyun önemine dikkat çekmek olduğunu anlatan Sinekoğlu, "Dünyada 748 milyon insan içme suyuna, 2,5 milyar insan da temiz içme suyuna ulaşamıyor. Su tehlikesiyle karşı karşıyayız. Türkiye, 2014 yılında su noktasında sıkıntı yaşamaya başladı. İklim değişikliğinden de en çok Türkiye etkileniyor. Sularımızı ellerimizle kirletiyoruz. Biz su için dikkat çekiyoruz" diye konuştu.

Gruba destek veren Safranbolu Belediye Başkanı Necdet Aksoy da herkesi musluktan su içmeye davet etti.

Musluktan akan suyun temiz olduğunu vurgulayan Aksoy, şöyle konuştu:

"Musluktan çok temiz su aktığı halde bunu içmeyip, yerine ambalajlanmış, çevreye zarar veren, Türkiye'nin bir ucundan buraya bir bardak suyu bile taşıtan sisteme döndük. Sularımız gayet temiz, içilebilir, su kaynaklarımızın başında tarım alanı bile yok. Tamamı ormandan oluşan su kaynağımız var, içilebilir sularımız var."

Grup, açıklamanın ardından dağıldı.