Emeklilere yönelik konut üretme projesi

Emeklilere yönelik konut üretme projesi
Emeklilere yönelik konut üretme projesi
- AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Şahin: - "Bu projenin hiçbir siyasi yönü yoktur. Bu proje konut sahibi olamayan emeklilerimizi konut sahibi yapmak üzerine bina edilmiş projedir" - TOKİ Başkanı Turan: - "Türkiye'ye yıllarca hizmet etmiş emekli olmuş ve hala ev sahibi olamamış insanları sosyal devlet ev sahibi yapmak zorundadır. Hamdolsun bugün o aşamaya geldik"

KARABÜK (AA) - AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin,  Toplu Konut İdaresinin (TOKİ)  emeklilere yönelik konut projesiyle ilgili, "Bu projenin hiçbir siyasi yönü yoktur. Bu proje konut sahibi olamayan emeklilerimizi konut sahibi yapmak üzerine bina edilmiş projedir" dedi.

Şahin,  Karabük'teki bir düğün salonunda emeklilere yönelik konut üretme projesi kapsamında düzenlenen toplantıda, halka yapılan her hizmetin aynı zamanda cumhuriyete de sahip çıkmak anlamına geldiğini söyledi.

TOKİ'nin 1984 yılında dönemin başbakanı Turgut Özal tarafından kurulduğunu hatırlatan Şahin, "2002 yılında AK Parti iktidara gelene kadar TOKİ, 18 yılda 50 bin civarında konut üretilebilmiştir. Şu anda bu sayı 700 bin civarındadır. TOKİ'nin yeniden Türkiye'nin lokomotif bir kurumu olması talimatını veren Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'dır. Ona da şükranlarımızı sunuyoruz" diye konuştu.

Şahin, emeklilere toplu konut yapımı için talimatı başbakanlığı döneminde Erdoğan'ın verdiğini vurgulayarak şöyle devam etti:

"Şimdi iş başındaki Başbakan Ahmet Davutoğlu bu projeye sahip çıkarak desteklemektedir. Biz de bundan büyük memnuniyet duyuyoruz. Bu projenin hiçbir siyasi yönü yoktur. Bu proje konut sahibi olamayan emeklilerimizi konut sahibi yapmak üzerine bina edilmiş projedir. Bu projenin Cumhuriyet Bayramı'ndan bir gün önceye rastlaması da çok anlamlıdır. Hedefimiz ev sahibi olmayan her Karabüklü emekliyi ev sahibi yapmak. Arsa temini konusunda valilik, defterdarlık ve Safranbolu Belediye Başkanı destek oluyor. İnanıyorum ki Karabük Belediye Başkanı Rafet Vergili de bu projeye destek verecektir. Emekliler başımızın tacıdır."

- "33 ilden talep var"

TOKİ Başkanı Ergün Turan da emeklilere yönelik konut üretme projesinin  Başbakan Davutoğlu'nun talimatlarıyla 1,5 yıldır devam ettiğini ve ülkenin bir çok bölgesinde bu konutlardan yaptıklarını belirterek düşük taksitler ve uzun vadeli ödemelerle evleri teslim ettiklerini dile getirdi.

Batı Karadeniz Bölgesi'nde  bu konutların ilk defa Karabük'te yapılacağını vurgulayan Turan, ilk etapta hiç evi olmayan emeklileri ev sahibi yapacaklarını, daha sonra evi olan ancak 3 bin 200 liradan daha az geliri olanların da projeden faydalanabileceğini anlattı.

Karabük'teki projeye ayrı bir önem verdiklerini ve 2017 gibi evleri teslim edeceklerini ifade eden Turan, şöyle konuştu:

"Şu anda 33 ilden bu konutlara talep var. Sıfır karla çalışıyoruz.  Araziyi Hazine'den alıyoruz. Sosyal devletin en önemli görevi vatandaşların barınma hakkını sağlamasıdır. Türkiye'ye yıllarca hizmet etmiş emekli olmuş ve hala ev sahibi olamamış insanları sosyal devlet ev sahibi yapmak zorundadır. Hamdolsun bugün o aşamaya geldik. Şu anda komple bir seferberlik hali gibi çalışıyoruz. Bu büyüklerimizi Türkiye genelinde ev sahibi yapmak için büyük bir uğraşı içindeyiz. Büyük projelerle uğraşıyoruz."

Türkiye Emekliler Derneği Karabük Şube Başkanı Celal Bulut ise projeye katkısı olan herkese teşekkür ederek katılımcılara Safranbolu evi maketi hediye etti. 

Toplantıya, AK Parti Karabük Milletvekili Osman Kahveci, Safranbolu Belediye Başkanı Necdet Aksoy ve çok sayıda emekli katıldı.