Emniyetten dolandırıcılık uyarısı

Emniyetten dolandırıcılık uyarısı
Emniyetten dolandırıcılık uyarısı
KARABÜK (AA) - Karabük Emniyet Müdürlüğü tarafından iletişim yoluyla dolandırıcılık konusunda vatandaşların dikkatli olması gerektiği bildirildi.İl...

KARABÜK (AA) - Karabük Emniyet Müdürlüğü tarafından iletişim yoluyla dolandırıcılık konusunda vatandaşların dikkatli olması gerektiği bildirildi.

İl Emniyet Müdürlüğü'nden yapılan yazılı açıklamada, telefon yoluyla yapılan dolandırıcılık yönteminin, ülke genelinde yaygın olduğu belirtildi.

Açıklamada, gelişen teknolojik imkanları kullanan şüphelilerin, mağdurları telefonla arayarak kendilerini polis, asker veya savcı olarak tanıttıkları vurgulandı.

Dolandırıcıların kullandıkları çeşitli bilgisayar programları sayesinde vatandaşların telefon ekranında "155 Polis İmdat arıyor" yazdığı aktarılan açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Hatta polis ekiplerini, sahte ihbarlarla aradıkları vatandaşın ikamet bölgesine yönlendirip senaryolarının inandırıcılığını sağlamaktadırlar. Daha sonraki aşamalarda ise verdikleri hesap numaralarına paranızı havale etmenizi ya da para ve altınlarınızı çöp kutuları, park veya sokaklara bırakmanızı istemektedirler. Bu yöntemler dışında, vatandaşlarımızın telefon numaralarına 'hediye kazandınız' ya da 'çekiliş kazandınız' gibi mesajlar atarak, vergi veya kargo ücreti adı altında para talep etmektedirler. Ayrıca dolandırıcılar telefonla sizi arayarak sağlık veya hayat sigortanızın yenilenmesi için para yatırmanızı isteyerek de dolandırabilmektedirler. Telefon yoluyla dolandırıcılık suçunun mağduru olmamak için polis, jandarma, Cumhuriyet Savcısı veya herhangi bir kamu personeli, hiçbir şekilde vatandaşlarımızdan elden ziynet eşyası, para teslimi veya havale-EFT yapılmasını katiyen talep etmez."

Vatandaşların bu konuda dikkatli davranması gerektiği bildirilen açıklamada, "Sizi telefonla arayarak kendisini polis, savcı, asker olarak tanıtıp, bankaya para yatırmanızı veya bir yere para, altın bırakmanızı isteyenlere asla inanmayın. Telefon görüşmeleri esnasında arka plandan gelen telsiz seslerine ve korku, panik yaratma amaçlı senaryolara katiyen itibar etmeyin. Telefonunuza gelen mesaj metinlerinde aramanızı istedikleri numaraları kesinlikle aramayın. Kimlik ve kredi kartı bilgilerinizi sakın paylaşmayın. Böyle bir durumla karşılaşmanız halinde lütfen hemen 155 Polis İmdat hattını arayın ya da en yakın emniyet birimine müracaat edin" denildi.