Genel seçime doğru

Genel seçime doğru
Genel seçime doğru
- Eski Adalet Bakanı Bozdağ: - "Kılıçdaroğlu ve Bahçeli başkanlık sistemini ister mi? İstemez. Onlar toplumun yüzde 51'nin oyunu alacak ne karizmaya ne donanıma ne de Türkiye'ye başkanlık yapabilecek özelliğe sahipler, onun için istemiyorlar. Başkanlık sisteminde kaybeden gider"

KARABÜK (AA) - Eski Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli 'nin başkanlık sistemini istemediğini belirterek "Onlar toplumun yüzde 51'nin oyunu alacak ne karizmaya ne donanıma ne de Türkiye'ye başkanlık yapabilecek özelliğe sahipler, onun için istemiyorlar" dedi.

 Bozdağ, Karabük'te esnafı ziyaret ederek vatandaşların sorunlarını dinledi. Daha sonra, AK Parti Karabük İl Başkanlığında basın toplantısı düzenleyen Bozdağ, muhalefet partilerinin siyaset dışı yol ve yöntemlerle iktidar arayışlarına son vermelerini istedi. Bozdağ, CHP ve HDP'nin siyaset dışı yol ve yöntemlere başvurmayı da adet edindiğini savundu.

Bu seçim döneminde vaatlerin ayağının yere basmadığını belirten Bozdağ, "Haydar Baş vermede başı çekerken Kılıçdaroğlu, 'ben senden daha iyi baş çekerim' diye bir rekabete girdi. Bahçeli, 'siz misiniz bunu yapan, ben daha fazlasını yaparım' dedi. Şimdi HDP de benzer...  Her biri bir taraftan vaat yarışına girdiler. Deseniz ki 'biz gökteki yıldızları istiyoruz. Onları bize verirseniz oy vereceğiz' bu yarışa girenler 'yok onu veremeyiz' diyemeyecek durumdalar" dedi.

Bozdağ, CHP ve MHP'nin iktidar olduğu dönemlerde yokluk, kıtlık, yoksulluk ve işsizlik olduğunu, Türkiye'nin her türlü imkanının da  kaybolduğunu dile getirdi. Yalan rüzgarlarının estiği bir seçim dönemi yaşandığını iddia eden Bozdağ, CHP, MHP ve HDP'nin, AK Parti döneminde hayata geçirilen duble yolların onarımını bile yapamayacaklarını bildirdi.

- "Karanlık güçler Osmanlı tokadı yiyecek"

Bekir Bozdağ, HDP'nin bundan önce bağımsız adaylarla seçime girdiğini hatırlatarak şöyle devam etti:

"Bu seçimlere ise parti olarak girme kararı aldılar. PKK'nın desteklediği bu siyasi akımı, şimdi ne oldu da kimler ikna etti de bu kararı almaya zorladılar?  HDP'nin parti olarak seçime girme kararı uluslararası bir projedir. HDP buna ikna edilmiştir. Bazı çevrelerce 'Eğer HDP barajı geçerse ve ezkaza daha fazla milletvekili çıkartıp iktidar değişikliğine de yol açarsak kaymaklı kadayıf olur' hesabı yapılıyor. Diğer hesapları ise 'Eğer HDP barajı geçemezse, Türkiye'nin sokaklarını ve meydanlarını terörize etmek için elimize büyük bir fırsat geçmiş olur, bu kadar oy almış bir parti neden Türkiye'nin meclisinde temsil edilmiyor diye kaos ortamı için kullanırız'dır. Her halükarda kazanırız hesabı yapan güçler var." 

Tıpkı geçmiş seçimlerde olduğu gibi bu seçimlerde de oyunun büyük olduğunu ifade eden Bozdağ, karanlık güçlerin 7 Haziran'da milletten bir Osmanlı tokadını yiyeceğini söyledi.

- Başkanlık sistemi

Bozdağ, Türkiye'de ilk defa AK Parti'nin seçim beyannamesine başkanlık sistemini koyduğunu, seçimin bu sistemi isteyenler ve istemeyenlerin ortaya çıkacağı bir tartı vazifesi göreceğini aktararak "Başkanlık sistemi siyasi istikrar, güçlü iktidar doğurur. Zayıf iktidar doğurmaz. Başkanlık sistemi, iktidarı düşürmek isteyen kirli ve karanlık güçlerin her türlü operasyonlarına da kapalıdır.  Başkanlık sistemi güçlü lider gerektirir ve güçlü parlamento demektir. Zayıf olanlar buna karşı çıkar" diye konuştu

CHP, MHP ve HDP'nin başkanlık sistemine karşı çıktığın bildiren Bozdağ, sözlerini şöyle sürdürdü:

"HDP Kürt ırkçılığı yapıyor,  MHP'de Türk ırkçılığı yapıyor. Irkçılık yapan ister Kürt, ister Türk, isterse başka ırkın ırkçısı olsun, yüzde 51'in oyunu alarak başkan seçilebilir mi? Seçilemez. CHP ise laikçi bir siyaset takip ediyor. Bu milletin sahip olduğu değerlerle kavga eden bir siyasal hareketin bu milletten yüzde 51 destek alma imkanı yok. Kılıçdaroğlu ve Bahçeli başkanlığı ister mi? İstemez. Onlar toplumun yüzde 51'nin oyunu alacak ne karizmaya ne donanıma ne de Türkiye'ye başkanlık yapabilecek özelliğe sahipler, onun için istemiyorlar. Başkanlık sisteminde kaybeden gider. Şimdi Kılıçdaroğlu 2011'de, 2014'te kaybetti. Bahçeli zaten benim aklım yetti yeteli hep kaybediyor. Ama hala genel başkan. Başkanlık sistemi olduğunda kaybeden biri o koltukta bir saat bile oturamaz. O yüzden zayıf liderler başkanlık sistemine karşı çıkıyor. Gücünün zirvesindeyken başkanlık sistemini isteyen tek parti AK Parti'dir."

Bozdağ, başkanlık sistemi gelirse Türkiye'nin eyaletlere ayrılacağı ve parçalanacağı iddialarının yalan ve kara propaganda olduğunu vurgulayarak, eyaletlerin başkanlık sisteminin özelliği değil, ülkelerin siyasi tercihi olduğunu kaydetti.