Karabük'te 23 bin meyve fidanı dağıtıldı

Karabük'te 23 bin meyve fidanı dağıtıldı
Karabük'te 23 bin meyve fidanı dağıtıldı
KARABÜK (AA) - Türkiye Emekliler Derneği ile Ziraat Odası Karabük Şubesi tarafından yürütülen "Emekliler Diksin Torunları Yesin Bir Fidanda Sen...

KARABÜK (AA) - Türkiye Emekliler Derneği ile Ziraat Odası Karabük Şubesi tarafından yürütülen "Emekliler Diksin Torunları Yesin Bir Fidanda Sen Dik" Projesi kapsamında 23 bin meyve fidanı dağıtıldı.

Safranbolu Misak-ı Milli Meydan'ındaki programda konuşan Vali Orhan Alimoğlu, Karabük'ün yeşil bir memleket olduğunu belirtti.

Meyve ağaçlarının çoğalmasını istediklerini ifade eden Alimoğlu, şunları söyledi:

"Bu fidanları çiçek açarken bir seyredin göreceksiniz ki bunları seyretmek bile ne kadar güzel birşey göreceksiniz. Bilge mimar Turgut Cansever hocanın güzel bir ifadesi var diyor ki, 'Güzel şehir ağaçlar arasında evler olanıdır.' Yani ağaçların galip geldiği şehirler güzel şehirdir. İnsanlar boş durursa veya yanlış işlerle meşgul olurlarsa dünyadan erken göçerlermiş. Güzel işlerle meşgul olmak şu dünyada biraz daha işin hakkını vermek bakımından da faydalı. Fidanları hemen dikelim sevgiyle bakalım."

AK Parti Karabük Milletvekili Burhanettin Uysal da rektörlüğü döneminde Karabük Üniversitesi (KBÜ) içerisinde binlerce meyve ağacı diktiklerini bildirdi.

Bu ağaçlardan öğrencilerin meyve yemesinin kendisini çok mutlu ettiğini anlatan Uysal, şöyle konuştu:

"Sizlere dağıtılan bu fidanları dikeceksiniz, bundan çocuklarınız torunlarınız, kuşlar, kurtlar yiyecek bunlarda sizin hayır defterinize işleyecektir. Bizim tarımdan kopma şansımız yok. Ne kadar gelişmiş olursak olalım tarım olmadan hayatımızın geleceğinden söz etmek mümkün değildir. Bugün emekliler olarak gençlerimize bir mesaj veriyoruz. Geleceği düşünerek toprakla uğraşmak zorunda olduğumuzun mesajını veriyoruz. İnşallah sizin bu duyarlılığınızı gençlerimiz de kabullenirler, sizlerin yarım kalan işlerinizi tamamlarlar."

Daha sonra Vali Alimoğlu, Uysal, Safranbolu Kaymakamı Murat Bulacak, Safranbolu 125. Jandarma Eğitim Alay Komutanı Jandarma İstihkam Kurmay Albay Sedad Arıcan, Safranbolu Belediye Başkanı Necdet Aksoy, Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Cemalettin Çataklı emeklilere fidan dağıttı.

Proje kapsamında il genelinde 23 bin meyve fidanı dağıtıldığı belirtildi.