Karabük'te "Mesleki Eğitim Protokolü" imzalandı

Karabük'te "Mesleki Eğitim Protokolü" imzalandı
Karabük'te "Mesleki Eğitim Protokolü" imzalandı
KARABÜK (AA) - Karabük Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) ve Karabük Milli Eğitim Müdürlüğü arasında "Mesleki Eğitim Protokolü" imzalandı.TSO'da...

KARABÜK (AA) - Karabük Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) ve Karabük Milli Eğitim Müdürlüğü arasında "Mesleki Eğitim Protokolü" imzalandı.

TSO'da düzenlenen imza töreninde konuşan TSO Başkanı Tuncay Özcan, mesleki eğitimin üç alanda olduğunu, üyelerin ilgili alanlarda alacakları eğitimlerle ilgili odaya başvurmaları gerektiğini söyledi.

"Hijyen eğitiminde, gıda sektöründe üretim ve perakende işlerini yapan üyelerimiz portör muayenesi yerine geçen hijyen eğitimlerini alarak sertifikalandırılacak" diyen Özcan, şöyle devam etti:

"Ağır ve tehlikeli işler olarak sınıflandırılan iş yerlerinde çalışanların mesleki alanlarında eğitimleri ve sertifikalandırılması, bilindiği üzere bu sektörlerde faaliyet gösteren işletmelerin 2013 yılı ve öncesi çalışanlarının mesleki eğitimden geçirilerek sertifikalandırılması gerekmektedir. Bu tarihten sonra ilk defa çalışacak olanların mesleki eğitim belgeleri olmadan çalıştırılması da yasak kapsamında."

Özcan, sektörde faaliyet gösteren işletmelerde, iş makinesi operatörlük belgesi olmayanları istihdam edemediğini belirterek, "Bu nedenle yapılacak eğitimler ve sertifikalandırma sonucunda bu ihtiyaç giderilmiş olacaktır" diye konuştu.

Daha sonra Tuncay Özcan ve Karabük Milli Eğitim Müdürü Ali Köse tarafından protokol imzalandı.