Karabük'ten kısa kısa

Karabük'ten kısa kısa
Karabük'ten kısa kısa
KARABÜK (AA) - Yenice ilçesinde üretim tatbikatı yapıldı. Yenice Orman İşletme Müdürlüğü'ne bağlı doksan deposunda yapılan tatbikatta  konuşan...

KARABÜK (AA) - Yenice ilçesinde üretim tatbikatı yapıldı. 

Yenice Orman İşletme Müdürlüğü'ne bağlı doksan deposunda yapılan tatbikatta  konuşan Zonguldak Orman Bölge Müdürü Ahmet Sırrı Beşel, üretim sırasında belirlenen standartların yakalanmasının önemli olduğunu söyledi. 

Yenice ormanlarının doğal güzelliklerinin yanı sıra önemli bir üretim sahası olduğunu belirten Beşel, " Burada bizim için güvenliği önemli. Bazen elim kazalar olabiliyor. Bunlar bizim canımızı yakıyor. Ağaçların kusurları ve sınıflandırılması önemli. Kullanılan alet ve malzemeleri bilmemiz gerekiyor. Yaptığımız tatbikatlar bilgilerin güncellenmesi ve yeni bilgilerin öğrenilmesi için hayati önem taşıyor" dedi. 

Tatbikatı Kaymakam Oğuz Cem Murat ve Yenice Orman İşletme Müdürü Şevket Eraslan da takip etti. 

- Dünya Pi Günü Konferansı

Karabük Ünivesitesi'nde (KBÜ) Dünya Pi Günü Konferansı düzenlendi. 

KBÜ Matematik Kulübü tarafından Fen Fakültesi Konferans Salonu'nda konuşan Uludağ Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Matematik Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. İsmail Naci Cangül, 14 Mart'ı Dünya Matematikçiler Pi Günü olarak kutlandığını söyledi. 

İnsanoğlu ilk çağlardan beri anlamadığı şeylerden korktuğunu belirten Cangül, "İnsanlık bilmediği şeylerden uzak durmaya çalışmış ve inanacak bir şeyler arayışına girmişlerdir. William Jones ilk defa pi sembolünü 1706 da kullanmıştır. Sembol Leonherd Euler tarafından kullanıldıktan sonra popüler hale gelmiştir. Günümüzde pi sayısının en son 13,2 trilyon basamağı hesaplanabilmiş" diye konuştu.