Karabük'ten kısa kısa

Karabük'ten kısa kısa
Karabük'ten kısa kısa
KARABÜK (AA) - Karabük Üniversitesi'nde (KBÜ) "Mars´ta Bulunan Su ve Yaşam"  Konferans düzenlendi. Hamit Çepni Konferans Salonu'nda KBÜ Bilimtey...

KARABÜK (AA) - Karabük Üniversitesi'nde (KBÜ) "Mars´ta Bulunan Su ve Yaşam"  Konferans düzenlendi. 

Hamit Çepni Konferans Salonu'nda KBÜ Bilimtey Bilim Kulübü tarafından düzenlenen konferansta konuşan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi'nde (NASA)  çalışan astrofizikçi Dr. Umut Yıldız, NASA'nın evreni incelemek amacıyla kurulduğunu söyledi. 

Optik astronom ile yıldız oluşumu çalışmaları yapıldığını ifade eden Yıldız, "Yıldızın oluşumu yaklaşık 10 milyon yıl, yaşamı ise 10 milyar yıl sürmektedir. Yıldızların oluşumunda oksijen molekülü bulunmakta, doğarken su fışkırtmaktadır. Çalışılan bütün teleskoplar aynı saniyede aynı bölgeyi gözlemektedir ve çözünürlüğü artırmaktadır. Astronomi sürekli büyük veri setleriyle uğraşan bir bilimidir. Gözlem teknolojileri, veri bilimi ve uzay araştırma robotları günümüzde ve gelecekte önemlidir" dedi.

Konferans sonunda KBÜ Uluslararası İlişkiler Koordinatörü Oya Önalan, Yıldız'a çeşitli hediyeler takdim etti.

- Karabük'te uyuşturucu operasyonu

Karabük'te düzenlenen uyuşturucu operasyonunda bir kişi gözaltına alındı. 

Alınan bilgiye göre, Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele ekipleri Safranbolu ilçesinde şüphelendikleri Ö.D'yi (27) üstünde yaptıkları aramada, 9,53 gram sentetik uyuşturucu buldu. 

İstanbul Asliye Ceza Masası ve İstanbul 7. Asliye Ceza Mahkemesince "Uyuşturucu Madde Bulundurmak ve Kullanmak" suçundan aranması olduğu belirlenen şüpheli hakkında adli işlem başlatıldığı öğrenildi.