KBÜ'de bilimsel araştırma konferansı

KBÜ'de bilimsel araştırma konferansı
KBÜ'de bilimsel araştırma konferansı
KARABÜK (AA) - Karabük Üniversitesi'nde (KBÜ) "Bilimsel Araştırma Süreci ve Bilimsel Araştırmalarda Paket Programların Kullanımı" konulu konferans...

KARABÜK (AA) - Karabük Üniversitesi'nde (KBÜ) "Bilimsel Araştırma Süreci ve Bilimsel Araştırmalarda Paket Programların Kullanımı" konulu konferans düzenlendi.

İşletme Fakültesi Amfi Salonu'nda düzenlenen konferansta konuşan Çankaya Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Uluslararası Ticaret Bölüm Başkanı Prof. Dr. Mahir Nakip, bir bilim insanının kelimelerin etimolojisine inmesi gerektiğini söyledi. 

 Bilim insanların karşısına çıkan kelimeleri terimleştirebilmek için kelimelerin manalarını öğrenmesi gerektiğini belirten Nakip, "Terminolojiye bakıldığında ABD 'de üretilen terim sayısı İngiltere 'de üretilenden kat kat fazladır. Fikir adamları ile bilim adamları arasında büyük bir köprü vardır. Bilim insanı, iyi bir gözlemci, kararlı, akılcı, şüpheci olmalı, ayrıca en az bir dili çok iyi bilmelidir. Türkiye de öğretim üyesi olmak kolay, bilim insanı olmak zordur" ifadesini kullandı.