KBÜ'de biyogaz üretim çalışmaları

KBÜ'de biyogaz üretim çalışmaları
KBÜ'de biyogaz üretim çalışmaları
KARABÜK (AA) - Karabük Üniversitesi Rektörü (KBÜ) Prof. Dr. Refik Polat, Enerji ve Çevre Teknolojileri Birimi Biyogaz Laboratuvarı'nda bitkisel ve...

KARABÜK (AA) - Karabük Üniversitesi Rektörü (KBÜ) Prof. Dr. Refik Polat, Enerji ve Çevre Teknolojileri Birimi Biyogaz Laboratuvarı'nda bitkisel ve hayvansal atıklar kullanılarak biyogaz üretildiğini bildirdi.

Polat, gazetecilere yaptığı açıklamada, Kocaeli'nin Kandıra ilçesinde kurulan merkezin pilot ölçekli bir enerji dönüşüm tesisi olduğunu söyledi. 

Tesisin prototip olduğunu ifade eden Polat, " Türkiye 'de biyogaz alanında örnek bir laboratuvar kurduk. Biyogaz üzerine tüm çalışmalar laboratuvarımızda yapılabilmektedir. Türkiye bir tarım ve hayvancılık ülkesidir. Fakat bunların yan ürünlerinden asla bugüne kadar optimum şekilde faydalanmayı başaramamıştır. Tesisin su ihtiyacı bile yağmur sularının depolanması ile karşılanmaktadır.  Bitkisel ve hayvansal atıklardan biyogaz, elektrik ve ısı üretimi yapılmaktadır. Yenilenebilir enerjiler, geleceğin enerjisidir. Bizde bunun farkındayız. Çalışmalarımıza devam edeceğiz" diye konuştu.