KBÜ'de konferans

KBÜ'de konferans
KBÜ'de konferans
KARABÜK (AA) - Karabük Üniversitesi (KBÜ) Uluslararası İlişkiler Kulübü tarafından "Dünyamızı Yeniden Şekillendiren İnsanımız Ülkemiz ve Geleceğimiz"...

KARABÜK (AA) - Karabük Üniversitesi (KBÜ) Uluslararası İlişkiler Kulübü tarafından "Dünyamızı Yeniden Şekillendiren İnsanımız Ülkemiz ve Geleceğimiz" Konferansı düzenlendi.

İlahiyat Fakültesi Konferans Salonu'nda düzenlenen programda konuşan Marmara Üniversitesi Siyaset Bilimleri ve Uluslararası İlişkiler Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ramazan Gözen, dünya siyasetinin yeniden şekillendiğini belirtti.

Uluslararası ilişkilerin, insanlık bilimi olduğunu ifade eden Gözen, "İnsanlık mücadelesi değerler üzerinden şekilleniyor. Uluslararası ilişkiler 2 bin yıllık dönem boyunca iki yöne doğru siyasal anlamda şekillenmeye başlıyor. Feodalizm, yerelleşme makro siyasi yapılarla oluşturmaktadır. Uluslararası ilişkiler tarihi mikro düzeyli ve makro düzeydeki yapılanma arasındaki rekabet şeklinde oluşuyor. Mikro yapılar kendi imkanlarını, değerlerini, kaynaklarını kaybetmek istemezler. Bunu yok etmek isteyen imparatorluklara direnmeye çalışırlar. Uluslararası ilişkiler insanlık tarihi mikro ve makro mücadele arasında devam ediyor" diye konuştu.

Gözen, dünyanın şekillenmesi ve insanlık tarihinin oluşmasında ilk büyük varlığın Roma İmparatorluğu olduğunu aktararak, şöyle konuştu:

"Roma İmparatorluğu'nun başarılı olmasını sağlayan şey ürettiği hukuktur. Roma hukuku yerel birimlerin haklarını tanımış, kendi düzenlerinde yaşamalarına müsaade etmiştir. Roma'dan sonra insanlık tarihi gelişmesini sağlayan siyasal yapılanma birimi İslam İmparatorluğu'dur. İslam İmparatorluğu 7. yüzyıldan 20. yüzyıla kadar tarihinin en uzun devam eden dönemidir. İslam İmparatorluğu fikirle şekillenmeyi, yapılanmayı sağlamışlardır. İslam dininin getirdiği mesajın, değerin çok önemli rolü ve etkisi vardır. İslam toplumları İslami inanç ve doktrinler üzerine dönemin şartlarına göre, kendi modellerini üretmişlerdir. Siyasal yapılanma anlamında çok kültürlülük, çok yapıda olmalarıdır."

Konferansın ardından KBÜ Uluslararası İlişkiler Bölümü Başkan Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Ersin Müezzinoğlu, Gözen'e teşekkür belgesi verdi.