KBÜ'de "Şehir ve Medeniyet Tasavvuru" söyleşisi

KBÜ'de "Şehir ve Medeniyet Tasavvuru" söyleşisi
KBÜ'de "Şehir ve Medeniyet Tasavvuru" söyleşisi
KARABÜK (AA) - Karabük Üniversitesi'nde (KBÜ) "Şehir ve Medeniyet Tasavvuru" söyleşisi düzenlendi. İlahiyat Fakültesi Konferans...

KARABÜK (AA) - Karabük Üniversitesi'nde (KBÜ) "Şehir ve Medeniyet Tasavvuru" söyleşisi düzenlendi.

 İlahiyat Fakültesi Konferans Salonu'ndaki söyleşide konuşan Prof. Dr. Sadettin Ökten, öncelikli olarak şehirlerin gözlemlenmesi gerektiğini belirterek, şehirlerin dış görünüş olarak fiziksel ve maddi yapılar olduğunu söyledi. 

Şehirlerin siluet, doku ve üslubu olduğunu vurgulayan Ökten, şunları söyledi:

"Şehir 3 şeyden meydana gelir. Şehirlerin yapısı durağandır. Şehir hayatına devam eder ama insanlar değişir. Bu durağan yapı her zaman onu inşa edenin mesajlarını taşır. Eğer şehirli olmazsa şehirlerde olmaz. Şehir yapaydır. Doğada hazır değildi. Bağdat, Newyork ve İstanbul birbirinden farklıdır. İnsan medeniyet tasavvurunu anlamalı ve onun önermesini idrak etmelidir. Medeniyet tasavvuru inanılırsa hayata geçer. Burada da dikkat etmemiz gereken önermelerin birbiriyle çelişmemesidir."

Söyleşiye, Karabük Valisi Orhan Alimoğlu, KBÜ Rektörü Prof. Dr. Refik Polat, Karabük Garnizon Komutanı Jandarma Albay Cihan Ulukaya ve İl Emniyet Müdürü Serhat Tezsever ve öğrenciler katıldı.